Brazília: Katolíci sú rozdelení v kauze kanonizácie ľavicového „Červeného arcibiskupa“ Câmaru - Christianitas

Brazília: Katolíci sú rozdelení v kauze kanonizácie ľavicového „Červeného arcibiskupa“ Câmaru


29. novembra 2022
  Krátke správy

Brazílski katolíci reagovali protikladne na oznámenie arcibiskupa Fernanda Saburida z Olinda a Recife, že proces blahorečenia arcibiskupa Héldera Câmaru (1909 – 1999) napreduje. Zatiaľ čo mnohí veriaci v štáte Pernambuco a inde – najmä tí, ktorí poznali Câmaru – oslavovali skutočnosť, že jeho vec napreduje, kritici sa postavili proti možnému blahorečeniu muža známeho pod prezývkou „Červený arcibiskup“, ktorú mu dali konzervatívci, kvôli jeho ľavicovým, až marxistickým politickým názorom.

Hélder Câmara (1909 – 1999)
zdroj: wikimedia commons

Saburido 15. novembra povedal, že Svätá stolica vydala dekrét o „právnej platnosti“ týkajúci sa diecézneho vyšetrovania Câmarovho života. Proces sa začal v roku 2015 a zahŕňal trojročné vyšetrovanie, v rámci ktorého experti zbierali a analyzovali dokumenty a svedecké výpovede o zosnulom arcibiskupovi.

Câmara, veľmi vplyvný katolícky vodca v Brazílii a Latinskej Amerike v 20. storočí, bol zapojený do pastoračnej práce s chudobnými už ako mladý kňaz. Na začiatku však vôbec nie ako prívrženec ľavice. Niekoľko rokov bol organizátorom pravicového hnutia Brazílskej integralistickej akcie (AIB). Neskôr sa od integralistických názorov dištancoval a priklonil sa najprv k humanizmu Jacquesa Maritaina a neskôr k ľavici marxistického typu.

V roku 1952 bol v Rio de Janeiro vysvätený za biskupa. V tom istom roku ho Vatikán prekvapujúco poveril vytvorením Národnej konferencie biskupov Brazílie (CNBB). Bol tiež zakladajúcim členom Biskupskej konferencie Latinskej Ameriky (CELAM). Ako delegát II. vatikánskeho koncilu bol hlavným zástancom takzvaného Paktu z katakomb, manifestu 40 členov duchovenstva (mnohí z nich z Latinskej Ameriky), v ktorom sa zaviazali žiť jednoducho, zriecť sa všetkých známok bohatstva a do centra svojej služby stavajú najchudobnejších v spoločnosti.

Pakt neskôr podpísali stovky biskupov a kňazov a výrazne ovplyvnil hnutie s marxistickým myšlienkovým pozadím – Teológiu oslobodenia.

Tradicionalistické katolícke hnutia ako Brazílska spoločnosť na obranu tradície, rodiny a majetku (TFP) nazývajú Câmaru „Červeným arcibiskupom“ od 60. rokov, keď presadil, aby Čínska ľudová republika nahradila Čínsku republiku so sídlom na Taiwane v OSN a presadzoval, aby bola Kuba povolaná do Organizácie amerických štátov. Plinio Corrêa de Oliveira, zakladateľ TFP, v článku uverejnenom v roku 1969 uviedol, že Câmarova rétorika „načrtáva celú politiku odovzdania sveta, a najmä Ameriky, komunizmu“.

Institut Plinio Corrêa de Oliveira (IPCO) bol skutočne „zmätený“, keď sa dozvedel o postupe jeho beatifikačného procesu, povedal jeho hovorca Frederico Viotti.

Bol známy svojimi postojmi, ktoré uprednostňovali komunizmus nielen v Brazílii, ale aj v niekoľkých ďalších krajinách, spolu s rozšírením takzvanej Teológie oslobodenia, ktorú presadzoval,“ povedal pre portál Crux. Viotti uviedol, že mnohí katolíci „vedia, že jeho osobné postoje boli v rozpore s magistériom Cirkvi a takto nakoniec budú ospravedlnené procesom blahorečenia. Dúfame, že bude pozastavený. Pre katolíkov je tento proces dôkazom, že v Cirkvi je kríza.“

Politická polarizácia v Brazílii od prezidentskej kampane, keď bývalý prezident Luiz Inácio Lula da Silva a úradujúci Jair Bolsonaro tvrdo bojovali o funkciu, ešte viac zintenzívnila reakcie na potenciálneho svätca Câmaru. Mnoho priaznivcov Bolsonara na sociálnych médiách obvinilo Câmaru, že nie je skutočným katolíkom, keďže bol „komunistom“.

BM

Zdroj: Crux now, ilustračný obrázok, zdroj – wikimedia commons


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Najnovšie články

Agenti, kolaboranti, zradcovia a udavači alebo Komu sa hojdá žalúdok, ten nech nelezie do politiky

Arcibiskup Fulton Sheen: „Takto spoznáte Antikrista!“

Genocída národov

Ako duchovní rodičia hnutia Wicca de facto potvrdili, že čarodejnícke procesy v minulosti boli úplne legitímne