Boxer v politickom ringu


13. septembra 2021
  Krátke správy - Spoločnosť

Najznámejším Filipíncom na svete je dnes 43-ročný boxer Manny Pacquiao, jeden z najlepších boxerov 21. storočia. Jeho úspešná športová kariéra sa pomaly končí, zatiaľ čo sa mu otvárajú úplne nové perspektívy. Aby túto príležitosť využil, musí bojovať ďalší zápas – tentoraz však nie v ringu. V stávke je víťazstvo v boji o prezidentské kreslo.

Súčasná filipínska ústava stanovuje, že osoba môže byť prezidentom iba dve funkčné obdobia. Odchádzajúci Rodrigo Duterte preto nemôže kandidovať v ďalších voľbách.

Prieskumy ukazujú, že najväčšie šance na víťazstvo má kandidát jeho strany PDP-Laban, v ktorej sa v súčasnosti stretávajú dve frakcie. Na čele prvej stojí Manny Pacquiao, zatiaľ čo na čele druhej Rodrigo Duterte, ktorý nedávno oznámil, že bude kandidovať vo voľbách, ale na post… – viceprezidenta. V takomto prípade hlavným kandidátom vládnucej formácie bude nejaká figúrka, za ktorej chrbtom bude Duterte vykonávať skutočnú moc.

Voľby budú mimoriadne pozorne sledovať aj v Pekingu a Washingtone, keďže Filipíny majú v súperení medzi USA a Čínou osobitné postavenie vzhľadom na svoju geografickú polohu. Súčasný prezident sa zblížil s Pekingom: prestal protestovať proti čínskej expanzii vo filipínskych teritoriálnych vodách výmenou za prílev investícií. Z tohto dôvodu by Spojené štáty najradšej videli na čele Manily niekoho, kto by obnovil privilegované vzťahy s USA. Manny Pacquiao by mohol byť práve takouto osobou. Svoje rozhodnutie kandidovať vo voľbách zatiaľ neoznámil. Ak by však nekandidoval, favoritom Washingtonu by mohla byť prezidentova dcéra Sarah Duterteová, ktorá na rozdiel od svojho otca je viac proamerická. Fanúšikovia však dúfajú, že boxer zdvihne rukavicu a postaví sa do ringu.

MH

Zdroj: wPolityce.pl, titulný obrázok – Flickr

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!