Závisťou strácate pokoj

catholicmatch.com
25. mája 2019
  Spoločnosť  

Všetci poznáme zlú kráľovnú zo Snehulienky:

“Zrkadielko zrkadielko, povedz že mi, kto je najkrajší na svete?”

Zlá kráľovná v nádhernom zámku, sa každý deň kochá svojou krásou a márnivosťou, keď sa pýta zrkadla, kto je najkrajší na svete. Zrkadlo vždy odpovedá rovnako, až dovtedy, kým za najkrajšiu označí nevinnú Snehulienku. Zlá kráľovná dostane záchvat žiarlivosti a niekoľkokrát sa pokúsi Snehulienku zabiť, až ju to nakoniec celkom zničí.

Čo robí zlú kráľovnú tak nadčasovou, že za jeden a pol storočia ľudia vytvorili množstvo verzií tejto rozprávky, vrátane Disneyho klasiky? To, že závidí niekomu druhému. Intuitívne cítime, že my všetci sme zlou kráľovnou, hoci nejdeme až do krajnosti, ako ona.

Srdce závisťou stráca krásu.

Zaujímavé je, ako je ochotná sa stať škaredou a ohavnou, len aby získala, čo má tá druhá. Zahalila sa do roztrhaných handier a zosnovala trik s otráveným jablkom, len aby sa zbavila konkurencie.

V origináli od bratov Grimmovcov zmení zlú kráľovnú na ohavu skutočnosť, že “ závisť a pýcha sa v jej srdci rozrastali ako tŕnie a burina až kým ju nepripravili o všetok pokoj. ”

Vo dne v noci sa porovnávala so Snehulienkou a to ju obralo o všetku radosť. A to je zlé.

“Bol by som šťastnejší, ak by som bol viac ako tí druhí”

V živote sa často krát porovnávame s inými. Slobodní vidia, že ženatí majú rodiny a vzťahy a oni nie. Muži vidia, že tie a tie ženy nie sú “ich liga” a to v nich zanecháva trpkú chuť odmietnutia. Ženy trpia rovnakým pokušením.  Vždy je niekto ešte krajší a atraktívnejší. Iní sú úspešnejší a bohatší. Niekto lepší. Niekto očarujúcejší. Porovnania nemajú konca.

Ten, s ktorým sa porovnávate, to nie ste vy. Nemá vaše skúsenosti, gény, talent ani silné stránky. Takže porovnávanie sa je naozaj neplodné a zoberie vám všetku radosť. Ako zlej kráľovnej. Ak padneme do takej pasce, nedovolíme, aby v nás účinkoval Duch Svätý.

Začnite žiť v Duchu

“Ovocím Ducha je láska, radosť, pokoj …. Ak v tomto Duchu žijeme, tohoto Ducha aj nasledujme.” —Gal 5:22-25

Sv. Pavol hovorí, že duch radosti je dokladom toho, že Duch Svätý v nás účinkuje. Jeho opakom je tá ťažoba, ktorá na nás dopadne, keď vidíme seba samých ako nedostatočných, alebo, ako zlá kráľovná, nemajúcich niečo, čo má niekto iný.

 “Lebo telo si žiada proti Duchu” —Gal 5:17

Tak ako dávate priestor Sv. Duchu?

Odhaľte pascu: “Hodnotenie” kvalít iných, túžba po tom, čo vidíme u iného, alebo predstava, že niekto iný má niečo, čo u seba nevidíme. Takto to môže začať.

Pripomínajte si: Ja nie som oni. Oni nie sú ja. Máte a poznáte svoje chyby, denne sa pozerajte do zrkadla, z iných vidíte len málo. Veľmi pravdepodobné je, že nevidíte iných v ich komplexnosti a realite.

Zastavte tú myšlienku: Prestavte si seba samého pod krížom. Proste Ježiša o odpustenie.

Žiadajte si nového ducha: Proste Sv. Ducha, aby vám otvoril srdce a urobil miesto pre nového ducha, takého, ktorý netúži po tom, čo nemáte. Proste o uzdravenie zo zlozvyku porovnávania. Proste o túžbu po cnostiach.

Praktizujte vďačnosť: Proste Boha, aby vám ukázal tie kvality, ktoré do vás vložil. Spíšte si ich. Je veľa toho, za čo môžete Bohu ďakovať. Ďakujte za ne.

Žiť vo zvyku porovnávania sa, je zabijakom radosti a ľahko sa to zvrtne v závisť. Zakryje to pred vaším duchovným zrakom všetko dobré a pravdivé a donúti vás to milovať vaše vlastné predstavy a výmysly. Je toho toľko, za čo môžete byť vďační. A nakoniec, čo osoží prahnúť za niečím, čo nemáte? Namiesto toho sa sústreďte na také spôsoby, ktoré vás vedú po ceste radosti.

“Napokon, bratia, myslite na všetko, čo je pravdivé, čo je cudné, čo je spravodlivé, čo je mravne čisté, čo je milé a čo má dobrú povesť, čo je čnostné a chválitebné!.” —Flp  4:8