Biskupské konferencie nemôžu určovať doktrínu - Christianitas

Biskupské konferencie nemôžu určovať doktrínu

pch24.pl
8. apríla 2019
  Cirkev  

Kardinál Robert Sarah varuje pred nadmerným zdôrazňovaním úlohy biskupských konferencií v Katolíckej cirkvi. Rozhodovať musí pápež a diecézni biskupi, pretože takto to chcel Ježiš Kristus; biskupské konferencie nemajú žiadnu učiteľskú autoritu – zdôraznil hierarcha.

Kardinál Robert Sarah je prefekt Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí. O probléme biskupských konferencií hovoril s francúzskym novinárom z “Valeurs Actellelles”.

V pozadí sú udalosti v nemeckej cirkvi a v samotnom Vatikáne. Začiatkom marca predseda Nemeckej biskupskej konferencie kardinál Reinhard Marx oznámil, že Cirkev v jeho krajine „bez čakania na Rím“ pôjde „synodálnou cestou“, aby vyriešila niekoľko otázok, vrátane celibátu a reformy sexuálnej morálky. Malo by to byť možné na základe nového chápania pápežskej autority a úlohy miestnych cirkví. Vo svojich dokumentoch pápež František tvrdí, že v katolíckej cirkvi neexistuje jednotná doktrína (Gaudete et exsultate); ako nedávno oznámil kardinál Rodriguez Maradiaga, koordinátor Rady kardinálov, pápež vydá apoštolskú ústavu, v ktorej sa bude hovoriť o postúpení doktrinálnej kompetencie biskupským konferenciám.

Problém je v tom, že ani cirkevná Tradícia, ani kánonické právo s takým čímsi nepočítajú a  nemá to nijaký biblický ani ekleziologický základ – a práve o tom hovoril kardinál Sarah. Varoval biskupov na celom svete pred „falošným chápaním synodality“.

 – Zodpovednosť za Cirkev nesie v prvom rade pápež a potom v každej diecéze miestny biskup – nie biskupská konferencia – povedal doslova guinejský  nositeľ purpuru.

Ako vysvetlil, biskupské konferencie slúžia výlučne len na uľahčenie spolupráce medzi biskupmi a na výmenu myšlienok, ale nemajú absolútne žiadnu právnu právomoc ani kompetencie v oblasti učenia. Najväčší biskupi v dejinách Cirkvi netrávili čas na stretnutiach, komisiách a poradách. – Biskup je povinný byť so svojím ľudom, učiť ho a milovať ho, povedal kardinál.

Príležitosťou na rozhovor kardinála s “Valleurs Actelles” bolo uvedenie jeho novej knihy (“Zvečerieva sa a deň sa chýli ku koncu”, názov odkazuje na Lk 24, 29). Ako informovala Nemecká katolícka informačná agentúra, kardinál v rozhovore vyjadril ľútosť nad morálnym úpadkom západných spoločností. Zároveň poukazuje na príklad Poľska, ktoré pred časom navštívil. „Moje posolstvo bolo jasné: Buďte najprv Poliaci a katolíci a potom Európania. Neobetujte prvé dve identity na oltár technokratickej a koreňov zbavenej Európy “- čítame v knihe.

Kardinál Sarah taktiež kritizoval Európsku úniu za to, že slúži veľkým bankám namiesto toho, aby stála na strane ľudí; pochválil reštriktívnu migračnú politiku Talianska a krajín V4. Nakoniec varoval pred dvomi „barbarmi“ a „démonmi“, ktorí trápia modernú Európu:  islamizmus a materializmus.

Najnovšie články

„Nezaujímavá“ svätica z Lisieux: Malá Terezka a čo ste o nej nevedeli

Týždeň na Slovensku

„Anklopfzeremonie“ alebo pohľad do habsburských pohrebných rituálov

Vyčíňania krvavej grófky Báthoryčky mali zjavne okultný charakter