Biskupi a kňazi odsúdení za podporu katolíckeho spôsobu hlasovania vo voľbách a pro-life v Mexiku - Christianitas

Biskupi a kňazi odsúdení za podporu katolíckeho spôsobu hlasovania vo voľbách a pro-life v Mexiku

David Ramos
24. novembra 2021
  Cirkev


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Zdroj: wikimedia commons

Špecializovaná súdna komora Mexika (TEPJFV) rozhodla proti dvom kardinálom, biskupovi a dvom mexickým kňazom, pretože vo voľbách 6. júna tohto roku vyzývali veriacich, aby dobre uvažovali pri hlasovaní, modlili sa za „svetlo“ k Bohu a nehlasovali za propagátorov potratov a gender ideológie.

Odsúdenými sú arcibiskup prímas Mexika kardinál Carlos Aguiar Retes, emeritný arcibiskup Guadalajary kardinál Juan Sandoval Íñiguez, biskup Cancún-Chetumal Mons. Pedro Pablo Elizondo Cárdenas a kňazi Mario Ángel Flores Ramos, vtedajší rektor Pápežskej univerzity v Mexiku (UPM), a Ángel Espinosa de los Monteros.

Mexický súd, najvyššia inštancia vo volebných veciach, v bulletine z 18. novembra uviedol, že služobníci náboženského kultu porušili mexické zákony tým, že zverejnili „videá v rámci federálneho volebného procesu 2020 – 2021 prostredníctvom rôznych profilov a kanálov na Facebooku, Twitteri a YouTube“.

TEPJF uviedla, že služobníci náboženského kultu „prekročili ústavné zásady odluky Cirkvi od štátu“ a „rovnosti v súťaži“.

Kardinál Carlos Aguiar Retes
zdroj: wikimedia commons

Sudkyňa Gabriela Villafuerte Coellová kritizovala, že jeden z odsúdených mužov vyzval katolíckych veriacich, aby sa „modlili a prosili Boha, aby ich pri hlasovaní osvietil“. „Samozrejme, že by sa to nemalo dovoliť,“ povedala Villafuerte Coellová. „Hlasy nie sú nebeské alebo duchovné veci, ide o to, aby sa hlasy generovali pomocou vedomostí, informácií, na základe zváženia iných vecí, a to je presne to, čo by sa malo rešpektovať, pretože nebeská inšpirácia nás neprivedie k tomu, aby sme mali najlepších ľudí vo volených funkciách, je to logické,“ povedala.

Proces proti mexickým biskupom a kňazom sa začal na základe sťažností poslancov strany Morena – mexického prezidenta Andrésa Manuela Lópeza Obradora, hoci strana neskôr sťažnosti stiahla. Napriek tomu, že Morena stiahla sťažnosti proti biskupom a kňazom, súdny tribunál rozhodol o pokračovaní procesu. Pretože sudcovia ich nemohli odsúdiť za porušenie nejakého zákona, urobili tak za údajné porušenie ústavných „princípov“.

Na základe tohto rozhodnutia bude musieť ministerstvo vnútra Lópezovej vlády určiť sankcie, ktoré by mohli byť v rozsahu od jednoduchého pokarhania až po pokutu vo výške troch miliónov pesos (približne 150 000 USD). Rozhodnutie by sa mohlo predložiť nadnárodnému orgánu, napríklad Medziamerickému súdu pre ľudské práva. Mexická ústava umožňuje mexickým kňazom voliť, ale zakazuje duchovným „hovoriť v prospech alebo neprospech akéhokoľvek kandidáta, strany alebo politického združenia“.

V prípade kardinála Sandovala Iñigueza sankcia vyplýva z jeho výzvy z 1. júna tohto roku, aby ľudia nevolili tých, ktorí sú „pri moci“, pretože môže „prísť diktatúra alebo potlačenie slobody, pretože je to komunistický, socialistický systém, ktorý zotročuje“. Kardinál tiež povedal, že v tomto volebnom procese „bola ohrozená aj rodina, dobro rodiny a života, pretože táto vláda prijala ideológiu gender“.

Kardinál Aguiar Retes bol odsúdený za to, že v júni 2018, v predvečer volieb 6. júla, ktoré vyniesli Lópeza Obradora do prezidentského úradu, povedal, že katolíci by mali pri svojom hlasovaní brať do úvahy toho, kto zaručuje rešpektovanie „základných hodnôt našej viery, ako je právo na život, právo na stabilnú rodinu, právo na vzdelanie, právo na náboženskú slobodu“.

Video s posolstvom mexického arcibiskupa sa opäť šírilo na sociálnych sieťach počas volieb v roku 2021.

Kardinál Pedro Pablo Elizondo Cárdenas
zdroj: wikimedia commons

Mons. Elizondo Cardenas bol odsúdený za to, že v januári tohto roku pripomenul, že „Cirkev hovorí: „Nevoľte kandidátov, ktorí podporujú potraty, ktorí sú proti rodine, ktorí sú proti hodnotám, ktorí sú proti manželstvu, ako ho Boh opisuje v Biblii, od prvej stránky, muža a ženu stvoril a povedal im, aby rástli a množili sa.“ My, veriaci katolíci, by sme za to nemali hlasovať,“ dodal.

Páter Mario Angel Flores Ramos bol odsúdený za svoju konferenciu Sociálna náuka Cirkvi a politická angažovanosť vo voľbách 6. júna, v ktorej žiadal, aby ľudia „nedávali viac moci tým, ktorí ju nevedeli využiť pre spoločné dobro“ a „nedávali viac dôvery tým, ktorí sa venujú rozdeľovaniu, nie zjednocovaniu, ani rozvoju. Starajme sa o našu demokraciu, patrí všetkým, nie jednému človeku,“ povedal pri tejto príležitosti kňaz.

Páter Espinosa de los Monteros bol zasa odsúdený za to, že Mexičanov povzbudil, aby pred hlasovaním prosili „Boha o svetlo“ a nedali „ani jeden hlas nezodpovedným, tým, ktorí presadzujú kultúru smrti a rozdelenia“.

Na Slovensku podobné odvážne postoje spomedzi katolíckych biskupov verejne manifestoval Mons. Ján Orosch, trnavský arcibiskup, a to ako pred prezidentskými voľbami, tak pred viacerými hlasovaniami parlamentu. Za tieto postoje si vyslúžil pohŕdanie a výsmech – a to aj v rámci samotnej Cirkvi.

Zdroj:https://www.aciprensa.com/noticias/sentencian-a-obispos-y-sacerdotes-por-alentar-un-voto-catolico-y-provida-en-mexico-24411?fbclid=IwAR3ffxaLiMp_KH3GVUAD5eoi9sjSgcHLfUmRwHJJ_LYxoECGHE7UzbiYm4A


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Najnovšie články

Sv. Barbora, panna a mučenica

Katolícka škola v Nemšovej – ďalší kamienok v mozaike proticirkevnej kampane na Slovensku?

Nezvyčajní svätí patróni: Majú ich alkoholici, odsúdení na smrť, ba dokonca aj ľudia nachádzajúci sa vo výťahu. Viete, komu pomáha svätá Bibiána?

Môže v strednej Európe vzniknúť katolícky superštát?