Biden štvornásobne zvýšil strop na ročný počet migrantov oproti Trumpovi


4. mája 2021
  Krátke správy - Spoločnosť

V pondelok oznámil americký prezident Biden, že kvóty na prijatie migrantov za rok 2021 budú navýšené do počtu 62 500 ľudí. V apríli, možno v strachu z reálnych dopadov vlastnej predvolebnej rétoriky, ešte tvrdil, že ponechá na tento fiškálny rok, ktorý končí 30. septembra, v platnosti počet migrantov stanovený jeho predchodcom. Ten bol limitovaný číslom 15 000. Vzápätí sa na jeho hlavu zniesla vlna pokrokovej kritiky, ktorá ho rýchlo vrátila do reality a pripomenula mu, kto je teraz v USA pánom.

Biden nielenže okamžite a pružne zareagoval na kritické hlasy a zmenil kvóty, ale stihol ešte svoje rozhodnutie ozdobiť vencom z ideologických fráz. Trumpov limit označil nielen za historicky najnižší, ale predovšetkým za taký, ktorý „neodráža hodnoty amerického národa, ktorý podporuje utečencov“.

V rozpore so svojím aprílovým rozhodnutím si teraz nasadil masku nekompromisného milovníka migrantov a dodal: „Je dôležité podniknúť tieto opatrenia dnes, aby sme odstránili akékoľvek pretrvávajúce pochybnosti v mysliach utečencov z celého sveta, ktorí toľko trpeli a ktorí úzkostlivo čakajú na začiatok svojho nového života.

Na prijímanie utečencov bol Bidenovou administratívou stanovený špeciálny etnický kľúč, aby sa zrejme zabránilo príchodu homogénnych skupín migrantov z Latinskej Ameriky a bola zachovaná čo najväčšia multikultúrna pestrosť. Z Afriky by to malo byť 22 000 migrantov, z východnej Ázie 6000, z Európy a strednej Ázie 4000, z Latinskej Ameriky 5000, z južnej Ázie 13 000 a 12 500 voľných miest bude ponechaných na použitie podľa potreby.

V ďalšom fiškálnom roku sú vyhliadky pre migrantov ešte optimistickejšie, pretože plány Bidenovej administratívy krúžia okolo čísla 125 000 migrantov. Či sa podarí tieto plány, ale aj tie tohtoročné naplniť, o tom pre istotu v médiách vyjadruje opatrené pochybnosti aj samotný Biden, ponechávajúc si zadné dvierka na útek pred do očí bijúcim utopizmom podobných čísel. Každopádne za pochybnosťami okamžite nasledujú sľuby: „Smutným faktom je, že sa nám v tomto roku nepodarí prijať 62 500 migrantov. Pracujeme na tom, aby sme rýchlo napravili škody z posledných štyroch rokov. Bude to nejaký čas trvať, ale už sa na tom pracuje.“ Zároveň Biden ešte raz pokorne uviedol, že jeho pôvodné aprílové rozhodnutie „nevyslalo správny signál“.

Signály sú teraz dostatočne zrozumiteľné pre všetkých migrácie chtivých ľudí, čo sa okamžite prejavilo na južnej hranici USA. Americká pohraničná stráž už od februára púšťa migrantov cez hranice po stovkách, detenčné centrá sú preplnené a úrady nakoniec rozhodli, že bude lepšie, aby migrantov ani nezdržiavali a rovno ich poslali do vnútrozemia za príbuznými, ktorí už v USA sú. Noviny New York Times uviedli s pravým fatalizmom odsúdenca na smrť: „Bidenova prvá migračná kríza začala.“

BM

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!