Belgickí liberálni biskupi triumfovali na návšteve „ad liminem“ v Ríme: „Vatikán sa od nás učí“ - Christianitas

Belgickí liberálni biskupi triumfovali na návšteve „ad liminem“ v Ríme: „Vatikán sa od nás učí“


30. novembra 2022
  Krátke správy

Po nemeckých biskupoch, ktorí sa vrátili z Vatikánu pred dvoma týždňami, navštívili minulý týždeň po 12 rokoch Rím aj belgickí biskupi. Kým nemeckí sa navrátili domov v podstate ako víťazi, keďže ohlasované vatikánske moratórium na „nemeckú Synodálnu cestu“, ktoré malo zastaviť revolučný pohyb v ich vlasti sa nekonalo, a vzdorovitosť Nemeckej biskupskej konferencie následne ešte vzrástla, tak belgickí biskupi môžu hovoriť rovno o triumfe.

Ilustračný obrázok, zdroj: flickr.com

V protiklade k bežnému zahmlievaciemu mýtu, ktorý má revolučný pohyb v Cirkvi lokalizovať a ohraničiť na územie Nemecka, aby sa pravdepodobne vzbudil dojem, že mimo neho je synodálna cesta v poriadku, sú už od 60. rokov 20. storočia práve krajiny Beneluxu skutočným laboratóriom cirkevného progresivizmu. A nie je tomu inak ani dnes.

Nadšené referencie belgických prelátov o ich prijatí vo Vatikáne a o tom, ako sa zhoduje ich nadmieru liberálne poňatie synodálneho procesu s predstavami v Kúrii, dokazuje, že „hnev“ ostentatívne dávaný najavo voči Nemecku, je pravdepodobne len (zastieracím) manévrom.

Belgický biskup z Liége, Jean-Pierre Delville poskytol rozhovor portálu Vatican News, v ktorom priznal zhodu v belgickom ponímaní synodálnej cesty s ponímaním celocirkevným:

Zarazila nás zhoda medzi návrhmi našich veriacich a dokumentom pripraveným pre kontinentálnu fázu synodálneho procesu. Bolo to pre nás veľmi inšpirujúce, pretože sme zistili, že prostredníctvom tohto dokumentu pápež povzbudzuje kresťanov, aby rozšírili priestor vlastného príbytku, pretože o to ide. Ide o rozšírenie pôsobnosti prijatia.“

Jedenásť belgických biskupov pritom dôrazne trvá na tom, že ženy by mali mať prístup k sväteniu za diakonky.

Biskup Delville uviedol, že návšteva v Ríme poskytla belgickému episkopátu príležitosť zdôrazniť niekoľko ich priorít, týkajúcich sa „posilnenia a diverzifikácie našich kresťanských inštitúcií“, medzi ktorými uviedol ženský „lektorát, akolytát, vyučovanie katechizmu a tiež možnosť diakonského svätenia žien“. Biskup ubezpečil Vatican News, že nebola zabudnutá ani otázka „svätenia ženatých mužov“.

Zvlášť ocenil diskusiu, ktorú belgickí biskupi viedli s kardinálom Mariom Grechom, generálnym sekretárom synody. V rozhovore dokonca naznačil, že prefekt jedného z vatikánskych dikastérií sa mu priznal, že Svätá stolica sa učí od Cirkvi v Belgicku. Medzi prvkami ocenenými vo Vatikáne bol aj belgický model vzťahov medzi štátom a Cirkvou. Konkrétnym predmetom ocenenia malo byť zasahovanie štátu, parlamentnej komisie a polície do vnútrocirkevného vyšetrovania sexuálnych zneužívaní, ktoré by podľa Delvilla bez iniciatívy štátu neprebehlo.

Priznal, že sú aj určité kontroverzné témy, ako je duchovné sprevádzanie ľudí, ktorí sa rozhodli podstúpiť eutanáziu (!) alebo požehnávanie homosexuálnych párov. Avšak aj na adresu týchto tém uviedol biskup Delville: „Mám dojem, že sme si dobre rozumeli.

Pokúsil sa aj zadefinovať pozíciu Svätej stolice, ktorá spočíva podľa neho v krkolomnom slogane: Pastoračne sa otvárať, bez zmeny doktríny. Je však otázne čo si pod pojmom „doktrína“ vlastne predstavuje, keďže mu požehnávanie homosexuálnych párov a duchovné sprevádzanie pri eutanázii nepripadá ako porušenie doktríny.

Nakoniec priznal, že súčasný synodálny proces vzbudzuje v Belgicku mnohé nádeje. O čom nikto, kto pozná dejiny belgického cirkevného modernizmu a progresivizmu samozrejme nepochybuje.

BM

Zdroj: Vatican News, KAI, PCH24, ilustračný obrázok, zdroj – flickr.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Najnovšie články

Agenti, kolaboranti, zradcovia a udavači alebo Komu sa hojdá žalúdok, ten nech nelezie do politiky

Arcibiskup Fulton Sheen: „Takto spoznáte Antikrista!“

Genocída národov

Ako duchovní rodičia hnutia Wicca de facto potvrdili, že čarodejnícke procesy v minulosti boli úplne legitímne