BBC dostane ešte 8 miliónov libier na boj s hoaxami a trolmi. Ide zachraňovať pravdu vo svete


3. mája 2021
  Krátke správy - Spoločnosť

Britské ministerstvo zahraničných vecí v sobotu oznámilo, že boj proti údajným dezinformáciám a všadeprítomným ruským a čínskym trolom sa musí ešte zintenzívniť. Vzhľadom k tomu vyčlenilo pre štátne médium BBC ďalších 8 miliónov libier na tento boj.

Generálny riaditeľ BBC Tim Davie na margo dodatočného financovania uviedol, že„kým svet naďalej bojuje proti pandémii infekčnej choroby Covid-19, pozitívna rola BBC World Service pri poskytovaní dôveryhodných a nezaujatých správ nebola nikdy dôležitejšia.“ Pokiaľ skutočne „nebola nikdy dôležitejšia“ , tak to potom znamená, že infekčná choroba Covid-19 je pre Britániu horšia ako dve vojny s Nemeckom a studená vojna so Sovietskym Zväzom. A na to, aby z Anglicka prúdili do sveta tieto duchaplnosti sa robil tzv. brexit, od ktorého si niektorí sľubovali návrat „starého dobrého Anglicka“.

BBC World Service vysiela svoje názory v 42 jazykoch, čo však Angličania ako šírenie svojich „dezinformácií“ nikdy nebrali. Dezinformácie pravdepodobne šíria vždy „tí druhí“. Tými sú momentálne Rusko a Čína.

Ponechanie posúdenia kto vlastne šíri dezinformácie na bežných ľudí, zrejme nepovažuje Británia, ani USA a s nimi pupočnou šnúrou spojená EÚ, za vhodné. Na samite G7, ktorý sa bude konať od pondelka do stredy v Londýne, posúdia štáty združené do tohto prestížneho klubu možnosti vytvorenia kolektívnych mechanizmov „rýchlej reakcie proti propagande a dezinformáciám z Ruska a Číny“. Škoda, že sa v G7 nenachádza žiaden z bývalých štátov socialistického bloku, ktoré majú bohatú skúsenosť s bojom proti podvratným vysielačkám a informáciám zo Západu. Celý proces by sa tak dal urýchliť a zefektívniť. Najmä pre Taliansko utopené v dlhoch, ktoré je z nejakých zvláštnych príčin počítané k siedmim najvyspelejším krajinám sveta, by peniaze ušetrené dobrou a účinnou radou krajín bývalého socialistického tábora, boli zaiste darom navyše (k odpusteným dlžobám).

Britský minister zahraničia Dominic Raab neskrýval svoje morálne rozhorčenie z toho, že niektoré krajiny šíria iné informácie ako USA, EÚ a Británia: „Keď vidíme klamstvá, propagandu alebo falošné správy, musíme na to reagovať nie jednotlivo, ale kolektívne, aby sme vyvrátili a sprostredkovali pravdu našim občanom, ako aj obyvateľom Ruska, Číny a celého sveta.“ Zdá sa teda, že antidezinformačné evanjelium sa bude šíriť nakoniec nielen v Británii a priľahlých regiónoch, ale do celého sveta. Z toho by sa dalo usudzovať, že britská BBC je garantom pravdy vo svete. Čo by si svet bez BBC vlastne počal?

Raab informoval, že „Rusko a Čína sa svojimi mediálnymi výstupmi snažia zasiať nedôveru voči západným vládam.” Ako príklad uviedol dezinformácie o zasahovaní do volieb alebo o vakcínach proti koronavírusu SARS-CoV-2.

Ako si však pamätáme práve z doby budovania socializmu, nedôveru voči vládam nemusí nikto „zasievať“, o tú sa väčšinou postarajú vlády úspešne samé, napríklad šírením nevierohodnej propagandy. A k navráteniu dôvery určite neprispieva naháňanie štvavých imperialistických vysielačiek, skôr naopak.

BM

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!