Austrálska vláda opatrne priznáva, že vojna s Čínou môže byť neodvratná


2. mája 2021
  Krátke správy - Spoločnosť

Nedávne slová austrálskeho ministra vnútra pri príležitosti dňa armády spôsobili v Austrálii rozruch. Michael Pezzullo totiž použil nevídane tvrdú rétoriku a doslova uviedol, že „počuť bubny vojny“ a že opäť môže prísť k „prekliatiu vojny“. Hoci minister Pezzullo neuviedol proti komu by mala byť Austrália vojensky pripravená, z celkového kontextu, ako aj z nedávnych sporov a slovných prestrelok je viac ako evidentné, že reč bola o Číne.

Neustále čelíme militaristickej agresii, ako aj… tyranii ohrozujúcej slobodu“, nechal sa počuť Pezzullo. „Bubny vojny počuť – niekedy nejasne a vzdialene, inokedy jasne a blízko.

V reči tiež zaznelo, že sa Austrália musí snažiť o hľadanie mierových ciest, ale nie vždy to môže byť možné. „(Európania) nedbali na bubny vojny, ktoré bolo počuť celé 30. roky – (a) zbrane proti nacizmu a fašizmu pozdvihli až keď už bolo veľmi neskoro.“

Pezzullo tu však neskončil: „Dnes, slobodné národy opäť počujú bubny vojny a s obavami sledujú militarizáciu, o ktorej si ešte donedávna mysleli, že nemôže byť katalyzátorom vojny; síce znova hľadajú cesty mieru, opäť sa im ale môže dostať prekliatia vojny“. Minister je toho názoru, že Austrália môže znížiť riziko ozbrojeného konfliktu len „prípravou na vojnu a štátnickými gestami…, ale nie za cenu straty drahej slobody“.

Rovnako tak varoval, že strkaním hlavy do piesku sa Austrália vojne nielenže nevyhne, ale skôr si ju na seba ešte privolá. „To najmenej, čo môžeme pre našich padlých urobiť, je pripraviť sa na to, že môžeme čeliť rovnakým výzvam, akým čelili aj oni a čeliť im s rovnakým odhodlaním a zmyslom pre povinnosť, ako tomu bolo v rokoch minulých.

Tieto slová prišli len pár dní po obdobne šokujúcom prehlásení ministra obrany Austrálie, Petera Duttona, ktorý vyhlásil, že „možnosť (vypuknutia) vojny s Čínou kvôli Taiwanu by nemala byť podceňovaná“. Hoci minister obrany aj naďalej dúfa v dobré vzťahy s Pekingom, predsa priznal, že „ľudia musia byť realisti – celý región sa militarizuje“.

MG

Zdroj: skynews.com.au, theguardian.com, zdroj titulného obrázka

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!