Arcibiskupi žiadajú kalifornského guvernéra, aby neodstraňoval sochu sv. Junipera


20. septembra 2021
  Krátke správy - Cirkev

Ľavicoví aktivisti a príslušníci hnutia Black Lives Matter vyzvali kalifornského guvernéra Gavina Newsama, ktorý je praktizujúcim katolíkom, aby odstránil sochu sv. Junipera Serru (1713 – 1784), ktorého obviňujú zo zotročovania pôvodných obyvateľov v jeho misiách a namiesto jeho sochy chcú inštalovať inú, určenú pre pôvodných obyvateľov.

Arcibiskup Salvatore Cordileone zo San Francisca a arcibiskup Jose Gomez z Los Angeles však apelujú na guvernéra, aby sochu neodstraňoval. Podľa nich sv. Juniper „bránil ľudskú dôstojnosť pôvodných obyvateľov Ameriky, postavil sa proti vykorisťovaniu žien a poprave, ktorá hrozila Indiánom za spálenie misijnej stanice a zabitie jedného z jeho priateľov.“

Problémom, ktorý si hierarchovia pravdepodobne dostatočne neuvedomili, je však možno to, ako sa postavil sv. Juniper proti „vykorisťovaniu žien“ medzi Indiánmi, ktorí boli na podobné veci špecialistami. Vtedy by jeho genderovo vyvážené snahy získali mierny zápach belošskej supremácie a kultúrneho imperializmu.

Počas BLM nepokojov sa už aktivisti vysporiadali s viacerými sochami. Jednu sochu tohto svätca zhodili už v sanfranciskom Kapitole a za obeť padli aj sochy generála Ulysses S. Granta, ktorý paradoxne bojoval na strane Severu (možno sa znepáčil moslimom z hnutia Black Panthers, lebo bol známy nadmernou konzumáciou liehovín) a socha básnika Francisa Scotta Keya, ktorý sa previnil bohviečím. Pravdepodobne tým, že bol beloch.

Sv. Juniper bol blahoslavený v roku 1988 pápežom Jánom Pavlom II. a vyhlásený za svätého v roku 2015 pápežom Františkom.

BM

Zdroj: PCH24, KAI, titulný obrázok – Flickr


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!