Arcibiskup Zvolenský: Pápež rozsieval dobro, my sa usilujme, aby to dobro prinieslo úrodu


16. septembra 2021
  Krátke správy - Cirkev

Svätý Otec František na Slovensku podľa predsedu Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislava Zvolenského svojimi slovami a gestami rozsieval dobro a my sa budeme usilovať, aby to dobro, ktoré rozosial, prinieslo úrodu. Ako povedal novinárom na bratislavskom letisku po odlete pápeža do Ríma, tieto slová mu povedal, keď mu na ploche letiska ďakoval za návštevu Slovenska. „On sa na to usmial a takto sme sa rozlúčili,“ povedal bratislavský arcibiskup metropolita.

Za hlavný odkaz návštevy Svätého Otca považuje Mons. Zvolenský hlbokú ľudskosť. „Zostal by som pri ľudskosti. Sú tu náboženské posolstvá, ktoré sú dôležité pre nás. Ale ak by to malo byť pre celú spoločnosť, tak by som hovoril o ľudskosti. O priblížení sa ku každému človeku bez rozdielu rasy, náboženstva. Hlboká ľudskosť pápeža, to je hlavné posolstvo,“ povedal.

Video odletu pápeža:

Návšteva Svätého Otca na Slovensku v nás podľa hovorcu Konferencie biskupov Slovenska Martina Kramaru zanechala pocity veľkej radosti, zároveň tiež množstvo krásnych podnetov na uvažovanie. „Pán nám požehnal nádherné počasie, a tak Svätého Otca mohli prijať desaťtisíce pútnikov vo všetkých troch slovenských cirkevných provinciách – dvoch latinských, Košiciach a Bratislave, kam patrí aj Šaštín Prešov, ktorý je domovom gréckokatolíckej metropoly byzantského obradu.

Prežili sme dni plné šťastia, priznám sa, že som sa neubránil slzám, keď Svätý Otec s papamobilom vošiel na štadión medzi mladých v Košiciach, bolo to nádherné. A nádherný bol aj Šaštín, napriek všetkým komplikáciam kvôli okolnostiam pandemickej krízy prišlo približne 60-tisíc veriacich“ rozvíjal ďalej svoje pocity hovorca KBS Martin Kramara.

Povzbudenia Svätého Otca boli veľmi bohaté, tak pre nás kňazov, ako aj biskupov a zasvätených, žiť vieru, ktorá nie je strnulá, ale je v pohybe, vychádza v ústrety, je prorocká, nesústredí sa na čísla a vyjadrenia moci, ale dôveruje aj v maličkosti tomu, že Božia moc je tá, ktorá rozhoduje, žiť vieru, ktorá je znamením, ktorému budú odporovať, nie v zmysle vyvolávania konflitkov, ale v zmysle náročnosti na seba samých, aby sme vydávali autentické svedctvo Evanjelia a neprepadli nikdy sebectvu a povrchnosti. Ďakujeme Svätý Otec, nezabudneme sa za vás modliť a prosíme, modlite sa aj vy za Slovensko,“ uviedol Martin Kramara.

Svätý Otec František prišiel, videl a u nás veriacich aj zvíťazil, aj keď účasť, poznačená presadzovaním epidemiologických opatrení (normálny prístup mali aj Maďari počas 52. Eucharistického kongresu) bola podstatne nižšia ako účasť veriacich pri predchádzajúcich návštevách pápeža na Slovensku.

Samozrejme ostávame plní dojmov z pápežskej návštevy, no po odchode pápeža sa Slovensko postupne opäť vráti k bežnému životu, poznačenému pandémiou koronavírusu a našimi politicko-hygienickými elitami, čo u inteligentnejšej časti slovenskej populácie nevyvoláva príliš veľa optimizmu.

Dúfajme však, že naše katolícke chrámy sa kvôli nariadeniam politikov a hygienikov znova nezatvoria a nezostaneme opäť bez možnosti sláviť sväté omše, pretože svätá omša online a vo virtuálnom priestore silne pripomína online návštevu reštaurácie vo virtuálnom priestore.

Bez riadneho slávenia svätých omší je navyše otázne, či pápežom Františkom rozsiate dobro prinesie nakoniec aj očakávanú dobrú úrodu.

BK

Titulný obrázok – Youtube


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!