Arcibiskup v Gabune proti legalizácii LGBT


27. júna 2020
  Krátke správy - Cirkev

Metropolitný arcibiskup Jean – Patrick Iba – Ba, kritizoval zrušenie zákona, ktorý v Gabune klasifikoval praktizovanú homosexualitu ako trestný čin. Zákon bol zrušený gabunským Národným zhromaždením.

Toto rozhodnutie nazval „úchylným“, pretože homosexuálne praktiky sú v rozpore so zvyklosťami v tejto africkej krajine, ako aj s názormi väčšiny Gabunčanov. Arcibiskup argumentoval „múdrosťou našich predkov“, úctou k rodine, ustanoveniami ústavy a predovšetkým „našou kresťanskou vierou“.

Zdôraznil, že depenalizácia môže viesť ľudí so „slabým svedomím“ k „zapojeniu sa do deviantného správania“, ale tiež k vystaveniu homosexuálov „nepriateľským reakciám“. Zároveň vyzval najvyššie orgány, aby prehodnotili svoje rozhodnutie.

Národné zhromaždenia, ktoré je dolnou komorou gabonského parlamentu, prijalo 23. júna zákon, ktorý dekriminalizuje homosexualitu. 48 poslancov bolo za, 24 proti a 25 sa zdržalo hlasovania. Teraz sa bude zákon prejednávať v Senáte. Vláda Juliena Nkoghé Békelého sa chopila iniciatívy za legalizáciu homosexuality. Ak zákon vstúpi do platnosti, budú sa môcť homosexuáli ženiť a verejne bozkávať.

Zákon vyvolal protesty a polícia musela zasahovať v blízkosti Senátu a zatkla niekoľko účastníkov demonštrácie.

BM

Zdroj: KAI