Arcibiskup Gänswein vydáva knihu, v ktorej odhaľuje i „temné manévre“ za Benediktovým chrbtom, či tzv. „Vatileaks“ - Christianitas

Arcibiskup Gänswein vydáva knihu, v ktorej odhaľuje i „temné manévre“ za Benediktovým chrbtom, či tzv. „Vatileaks“


5. januára 2023
  Krátke správy

Po tom, čo arcibiskup Gänswein, dlhoročný sekretár zosnulého emeritného pápeža Benedikta XVI., pomerne šokujúco a otvorene vyhlásil, že Benedikt nesúhlasil s obmedzením latinských omší pápežom Františkom (https://www.christianitas.sk/arcibiskup-ganswein-obmedzenie-tradicnej-omse-benedikta-tazko-zasiahlo/), prichádza arcibiskup dokonca s celou knihou, kde ozrejmuje fungovanie súčasného Vatikánu a zároveň sa snaží očistiť meno zosnulého pápeža.

Zdroj: fb Arzobispo Georg Gänswein Supporters

Jeho kniha nesúca názov – Nič než pravda: môj život vedľa pápeža Benedikta XVI. – by mala vyjsť v taliančine už v najbližších týždňoch. Oficiálna tlačová správa k jej vydaniu uvádza:

Dnes, po smrti emeritného pápeža, nastal čas, aby súčasný prefekt pápežskej domácnosti povedal svoju vlastnú pravdu o do očí bijúcich ohováraniach a temných manévroch, ktoré sa márne pokúšali vrhnúť tiene na učiteľský úrad a činy nemeckého pápeža a tak konečne odhaliť pravú tvár jedného z najväčších protagonistov posledných desaťročí, ktorý je kritikmi príliš často neprávom očierňovaný ako „Panzerkardinal“ alebo „Boží rotvajler“.“

A zdá sa, že arcibiskup sa chystá otvoriť hneď niekoľko pandoriných skriniek. Vydavateľ knihy konkrétne uviedol, že Gänswein sa bude zaoberať škandálom „Vatileaks“, v ktorom Benediktov vlastný komorník prezradil jeho osobnú korešpondenciu novinárom, škandálmi sexuálneho zneužívania duchovnými a jednou z pretrvávajúcich záhad Vatikánu – zmiznutie 15-ročnej dcéry zamestnanca Vatikánu, Emanuely Orlandiovej.

Kniha má však predovšetkým obsahovať „osobné svedectvo o veľkosti jemného muža, skvelého učenca, kardinála a pápeža, ktorý písal dejiny našich čias“. Bude sa však tiež venovať niektorým „nepochopeným“ aspektom Benediktovho pontifikátu a „opisovať skutočný svet Vatikánu“ spoza jeho múrov. Noviny La Repubblica už stihli vydať krátke úryvky z knihy. V nich arcibiskup Gänswein rozpráva, ako sa snažil odradiť Benedikta od jeho plánovanej rezignácie, o ktorej mu vtedajší pápež povedal už v septembri 2012.

Povedal mi: „Vieš si predstaviť, že som o tom dlho a usilovne premýšľal, preberal som to, modlil som sa za to, bojoval som. A teraz ti oznamujem, že rozhodnutie bolo prijaté a už o ňom nie je možné diskutovať,“ citujú noviny úryvok z Gänsweinovho svedectva.

Gänswein sa zmienil aj o bojoch, škandáloch a problémoch, ktorým Benedikt čelil počas svojho čosi vyše sedemročného pontifikátu, pričom pripomenul, že na začiatku žiadal o modlitby, aby neutiekol pred „vlkmi“, ktorí ho chceli dostať.

Okrem talianskeho jazyka vyjde kniha Nič než pravda: môj život vedľa pápeža Benedikta XVI. aj v nemčine a už teraz sa podnikajú kroky k vydaniu jej anglickej verzie. Autor spolupracoval na knihe s talianskym novinárom Saveriom Gaetom, známym vatikanistom.

Arcibiskup Gänswein stál po Ratzingerovom boku nie menej ako 30 rokov a – azda prekvapivo – nepôjde o jeho prvú knihu. Už mu vyšlo niekoľko kníh okrem iného Cesta kríža, či Ako môže katolícka Cirkev obnoviť našu kultúru.

MG

Zdroj: Los Angels Times, Catholic News Agency, Amazon, ilustračný obrázok, zdroj – fb Arzobispo Georg Gänswein Supporters


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Najnovšie články

Agenti, kolaboranti, zradcovia a udavači alebo Komu sa hojdá žalúdok, ten nech nelezie do politiky

Arcibiskup Fulton Sheen: „Takto spoznáte Antikrista!“

Genocída národov

Ako duchovní rodičia hnutia Wicca de facto potvrdili, že čarodejnícke procesy v minulosti boli úplne legitímne