Apple vyraďuje sociálnu sieť Parler zo svojho systému, kvôli údajnému populizmu


11. januára 2021
  Krátke správy - Spoločnosť

Keďže Trumpovi prívrženci začali používať namiesto Facebooku sociálnu sieť Parler, rozhodli sa americkí giganti ako Apple, Amazon či Google obmedziť spoluprácu so spoločnosťou Parler. Minulý piatok dostala spoločnosť Parler ultimátum, v ktorom ich spoločnosť Apple varovala, že odstráni ich aplikáciu, ak do 24 hodín nepredložia plán na vylepšenie moderovania obsahu.

Generálny riaditeľ Parleru uviedol na vlastnom účte, že sa nepodvolí autoritárom, ktorí nenávidia slobodu prejavu a slobodu slova.

Po nepokojoch vo Washingtone tlak na Parler začal silnieť. Spoločnosť Apple uviedla, že vždy podporovala pluralizmus, ale v platforme Apple nie je miesto pre vyhrážky, násilie a nezákonnú činnosť. Spoločnosť Parler neprijala podľa Apple adekvátne kroky k riešeniu odstránenia uvedených hrozieb, tak kvôli bezpečnosti a demokracii pozastavil Apple funkčnosť Parleru, pokiaľ Parler všetky problémy nevyrieši. Facebook už účet amerického prezidenta Trumpa zablokoval.

Situácia zašla až tak ďaleko, že investorovi spoločnosti Parler Danovi Bonginovi už dočasne zablokovali aj účet na Twitteri. Na margo riešenia Apple Dan Bongin uviedol: „Technologickí tyrani z Apple stiahli našu aplikáciu z App Store. Spoločnosť Apple sa nijako nelíši od čínskej komunistickej strany v tom, že dáva prednosť totalitnej kontrole myšlienok. Som hrdý na milovníkov slobôd v našej skvelej zemi a som v rozpakoch a zdesený totalitnými maniermi technologických spoločností.“

Už sa ale objavili informácie, že k aplikácii Parleru sa dá dostať aj iným spôsobom, Apple však môže docieliť, že aplikáciu nebude možné aktualizovať, čím sa stane zastaralou. Parler patrí k najobľúbenejším aplikáciam na App Store. O odstránení aplikácie Parler uvažuje aj Amazon Web Services.

Americkí demokrati sa snažia zbaviť Trumpa možnosti prezentovať jeho názory, Trumpove účty už zablokovali Twitter, Facebook, Snapchat a Twichi. Parler odmietol Trumpovi účet blokovať, preto prišlo k brutálnejšej forme nátlaku.

Odporcovia Trumpa tvrdia, že všetky opatrenia prišli už príliš neskoro, pretože škody už utrpel nielen Kapitol, ale celá psychika amerického národa, americká demokracia i obraz USA vo svete.

BK

Zdroj: WP, AP

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!