Anketa so slovenskými pro-lifermi II.

Redakcia
21. septembra 2019
  aktuálna téma  

Redakcia Christianitas položila 4 otázky na tému potraty viacerým slovenským osobnostiam pro-life hnutia. Piati, z viacerých oslovených ľudí a organizácií, nám poskytli odpovede, ktoré Vám prinášame v dvoch častiach.

Otázky:

  • Ako zlepšiť situáciu v slovenskom pro-life hnutí, v čom vidíte jeho najväčšie problémy? 
  • Vidíte reálnu šancu na zmenu zákona o interrupciách v nasledujúcich volebných obdobiach?
  • V čom sa môžeme inšpirovať zahraničnými pro-life hnutiami?
  • Mali by biskupi zasiahnuť proti katolíkom, ktorí v parlamente nepodporia zákon obmedzujúci potraty?

JUDr. Mgr. Anton Chromík, PhD. – predseda Aliancie za rodinu

1. Zlepšiť situáciu v pro-life hnutí sa dá v súčasnosti iba oddelením pro-life postojov od anti-life postojov. Vráťme sa k jasnému a jednoduchému postoju, inak nezachránime deti pred zabíjaním a matky pred vážnymi zraneniami. Ochrana života vyžaduje pochopenie úlohy rodiny. Láska, je dnes najpošpinenejšie slovo. Znamená žiadostivosť, poblúznenie. Intímne objatie manželov bolo ponížené na úroveň fyzickej aktivity či na úroveň poobedňajšej kávy. Ak budeme hľadať nezištnú lásku a nebudeme používať druhého človeka iba ako prostriedok sebaukájania,  potom splodenie dieťatka nikdy nebude chyba.

Foto: Anton Chromík

2. Každý jeden deň nám mizne jedna trieda nevinných detí v spaľovniach odpadu. Každý jeden deň! Nie je dôležité, čo sme urobili, ale čo ešte môžeme urobiť, aby sme tomu zabránili. Každý jeden z nás si musíme spytovať pred Bohom svedomie, koľko času sme venovali zbytočnostiam, ako sme si postavili rebríček hodnôt. Postavili sme pred tieto nevinné deti iné menej dôležité veci, nedaj Bože svoju kariéru, politickú prijateľnosť pred médiami alebo svoje pohodlie. Majme nádej. Pohár sa nakvapká aj po kvapkách, ale musíme neustále kvapkať a modliť sa.

3. Krásny príklad nám dávajú tí, ktorí sú pre modlitby pred potratovými klinikami zatýkaní a dostávajú sa do väzenia. Vedia, že život dieťaťa za to stojí. My sa môžeme modliť bez týchto rizík a ja chcem veľmi poďakovať všetkým, ktorí sa napriek pohŕdaniu tohto sveta chodia pravidelne modliť pred nemocnice. Ak sa potratový zákon zmení budú to ich prosby, ktoré boli Bohom vypočuté.

4. Biskupi dali svoj jasný postoj a vyjadrujú sa veľmi jasne. Skôr my sme na strane tých, ktorí nepočúvajú. Praktické vysmievanie sa učeniu Cirkvi dáva zlý príklad a oslabuje celé spoločenstvo veriacich. Stačí sledovať situáciu na Západe. Nie som biskup, ani kňaz, aby som odpovedal na túto otázku. Oni sú našimi pastiermi. Dočasné vylúčenie zo spoločenstva veriacich však nemožno vnímať ako nedostatok milosrdenstva, ale ako prostriedok pre návrat a spásu. Veľmi ma bolí, koľko katolíkov odhadzuje prostriedky, ktoré sú nevyhnutné pre ich trvalé šťastie a spásu a potom ešte obvinia aj Boha a Cirkev, že ich zväzuje a týra.

Tomáš Kováčik, pro-life a prorodinný aktivista, Asociácia za život a rodinu

1. Potratový zákon na Slovensku patrí medzi najliberálnejšie v Európe, ak nie vo svete. Ako prvý krok ho treba zmeniť tak, aby detičky neboli zabíjané bez udania dôvodu a zo sociálnych dôvodov. Sme v 21. storočí, žijeme si najlepšie v histórii, vždy existuje lepšie riešenie ako potrat, hľadajme ho a aktívne ponúkajme matkám, ktoré zvažujú zabitie svojho dieťaťa.

Čo sa týka pro-life hnutia ako takého, potrebujeme nových angažovaných ľudí – hláste sa na info@zazivotarodinu.sk A potrebujeme si ako organizácie  zadefinovať ciele, spolupracovať a robiť profesionálny lobbying.

Foto: Tomáš Kováčik

2. Ak nastúpi progresivisticko-liberálna vláda, môžeme sa len modliť, aby situáciu v rôznych, nám dôležitých oblastiach, ešte nezhoršila. Musíme urobiť všetko pre otvorenie očí voličom-kresťanom, aby nevolili marketingovo zdatných politikov, v ktorých vidia pomaly spasiteľov a sú ochotní opomenúť najkľúčovejšie hodnoty, proti ktorým títo politici idú. Hovoria to „slušne“ a úprimne, že tie hodnoty pošliapu, ale aj tak sú mnohí kresťania marketingovo zmanipulovaní a ochotní ich pre rôzne sľuby (!) voliť.

3. Inšpirovať sa môžeme napr. českým Hnutím pro život, ktoré je v spoločensky zložitejšej situácii ako my, a preto musí byť veľmi kreatívne. Vymýšľajú rôzne inšpiratívne nápady ako podporovať rodiny, ako meniť pohľad ľudí na potraty apod. Od pro-liferov z USA sa zase môžeme inšpirovať profesionalitou, schopnosťou získať od ľudí na pro-life aktivity nielen morálnu, ale aj finančnú podporu. Ešte stále si akosi málo ľudia u nás uvedomuje, že ak sú im nejaké hodnoty drahé a chcú ich udržať/presadiť v spoločnosti, nestačí len potľapkanie po pleci, treba otvoriť aj peňaženku. Už aj len ten plagát niečo stojí.

4. V Biblii je návod – napomenúť brata medzi štyrmi očami, potom v spoločenstve a keď sa nenapraví, tak verejne. V niektorých krajinách napr. odmietajú takýmto politikom dávať sväté prijímanie. Som za verejné pomenovanie následkov, ktoré budú nasledovať, ak katolík nepodporí lepšiu ochranu najzákladnejšieho ľudského práva – práva na život.

I. časť: https://www.christianitas.sk/anketa-so-slovenskymi-prolifermi-i/