Americký konzervatívny autor Rod Dreher sa sťahuje do Maďarska, zároveň vyzýva na vytvorenie „siete proti globalizmu“ - Christianitas

Americký konzervatívny autor Rod Dreher sa sťahuje do Maďarska, zároveň vyzýva na vytvorenie „siete proti globalizmu“


22. septembra 2022
  Krátke správy

Konzervatívny americký redaktor a autor Rod Dreher sa sťahuje do Maďarska, pričom uviedol, že sa tak rozhodol po tom, ako sa do tejto krajiny minulý rok „zamiloval“.

Do Maďarska som sa zamiloval v lete 2021, zistil som, že je to naozaj skvelá krajina,“ povedal americký spisovateľ a publicista v rozhovore pre verejnoprávnu službu Kossuth Rádió počas konferencie National Conservationism na Floride.

Ilustračný obrázok, zdroj: youtube.com

V rozhovore zdôraznil, že konzervatívci musia vybudovať „sieť proti globalizmu“. Podľa neho sa v Spojených štátoch objavuje úsmevná, mäkká verzia totality.

Základom woke ideológie je na jednej strane to, že musíme chrániť slabých, pretože sú obeťami. Ako kresťania to akceptujeme, ale ideológia woke to posunula na úplne inú úroveň a považuje obete za svätcov. Odstránenie klasických liberálnych hodnôt, ako je sloboda náboženstva a sloboda prejavu, ospravedlňuje požiadavkou citlivosti voči obetiam. Tvrdí, že obete sa musia cítiť bezpečne, a preto ničí slobodu tým, že sa dožaduje bezpečnosti,“ povedal Dreher, ktorý v súčasnosti pôsobí ako vedúci redaktor časopisu American Conservative.

Dreher uviedol, že k jeho presunu do Budapešti dôjde v októbri.

Budem pracovať v Dunajskom inštitúte, budem sa snažiť pomôcť vybudovať konzervatívnu sieť v Európe a dokonca aj v Amerike, aby existovala spolupráca medzi podobne zmýšľajúcimi intelektuálmi a konferencie o veciach, ktoré sú pre nás dôležité,“ povedal.

Je to krajina, ktorá je v amerických a západných médiách naozaj očierňovaná a ohováraná, takže bude pre mňa veľkým potešením, ak budem môcť Maďarsko predstaviť čo najväčšiemu počtu amerických konzervatívcov, ako aj to, aby sa Maďarsko dostalo do centra amerického konzervatívneho dialógu. A teraz, keď tam budem žiť, budem písať odtiaľ a pracovať na vytvorení konzervatívnej siete,“ povedal Dreher.

V roku 2020 maďarský premiér Viktor Orbán povedal, že v nasledujúcich desaťročiach sa v Maďarsku usadí aj čoraz viac západoeurópskych kresťanov.

Počas nášho života príde do Maďarska veľa kresťanov zo západnej Európy. Áno, myslím si, že tendencia, že mnohí prichádzajú zo západnej Európy, bude pokračovať,“ dodal Orbán počas stretnutia s otázkami a odpoveďami.

Niektorí skupujú menšie osady vo veľkom a my musíme byť na to pripravení.

Na otázku o nedávnom predvolebnom prejave Joea Bidena konzervatívny autor povedal, že „to bolo niečo poburujúce. Ak ste sa pozreli na pozadie pódia, určite to vyzeralo ako nejaké nacistické zhromaždenie. Bol to mrazivý prejav a je mrazivé vidieť amerického prezidenta hovoriť takéto veci, v ktorých tvrdí, že polovica Američanov je hrozbou pre demokraciu,“ pripomenul.

Podľa jeho názoru Biden pripravuje svojich voličov a americké inštitúcie na prenasledovanie tých, ktorí podporujú Donalda Trumpa.

MH

Zdroj: rmx.news, ilustračná fotografia – youtube.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Najnovšie články

Vyvoláva Cirkev pocit viny a zbavuje nás odchod z Cirkvi výčitiek svedomia? Na tieto i ďalšie otázky odpovedal P. Józef Augustyn SJ

Najlepšou prípravou na manželstvo je príprava na dospelosť

Globálna konkurencia pre Krista

Týždeň na Slovensku