Americkí biskupi vydali dokument o tom, ako a kto môže ísť na sväté prijímanie


19. novembra 2021
  Krátke správy - Cirkev


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Dlho očakávaný dokument, o ktorom prebiehala emotívna diskusia v USA aj vo svete, s názvom Tajomstvo Eucharistie v živote Cirkvi, schválil 17. novembra americký episkopát pomerom hlasov: 222 „za“ a len 8 hlasov „proti“. Traja sa zdržali hlasovania. Stalo sa tak na výročnom zjazde konferencie biskupov v meste Baltimore, štát Maryland.

Na prijatie dokumentu bola potrebná dvojtretinová väčšina, čo sa podarilo dosiahnuť. Dokument nespomína menovite prezidenta Joea Bidena, ani mená iných propotratových politikov, ale zameriava sa na „význam Eucharistie a na kritéria, za akých ju možno prijať.“

Jeden z hlavných autorov tejto štúdie, odborne označovanej ako „akčný bod č. 14“, je arcibiskup Joseph Naumann z Kansas City. Ten v rozhovore pre stanicu CBS News pred konaním hlasovania poukázal na zodpovednosť biskupov za duše propotratových politikov: „A hoci treba uznať ich záslužnú prácu vo verejnom záujme, biskupi by sa nemali báť poučiť ich o tom, aká vážna je táto vec,“ zdôraznil arcibiskup.

Nový dokument navrhuje skôr usmernenia, než cirkevnú politiku, ktorá by platila pre celú krajinu. Je ponechané na miestnych biskupoch, aby rozhodli, kto môže prijať sväté prijímanie. Preto sa nemožno čudovať, že napríklad washingtonský arcibiskup kardinál Wilton Gregory už vopred avizoval, že „pán Biden je pozvaný na sväté prijímanie v kostoloch metropolitnej arcidiecézy“. Dokument jeho kolegov teda nemal na jeho rozhodovanie evidentne príliš veľký vplyv. Absencia sankcií a nedostatočná konkrétnosť, chyby ktoré sprevádzajú dlhodobo cirkevné dokumenty snažiace sa naprávať prehrešky proti morálke a cirkevným pravidlám, sa nevyhli ani tomuto dokumentu.

Okrem prezidenta Spojených štátov, ktorý na jednej strane pravidelne navštevuje omše a vyzdvihuje veľkú úlohu katolíckej viery vo svojom živote, na druhej strane otvorene podporuje „právo“ na umelý potrat, je ďalším najznámejším subjektom verejného pohoršenia medzi veriacimi senátorka Nancy Pelosiová, hlásiaca sa ku katolicizmu a zároveň otvorená obhajkyňa práva na zabíjanie nenarodených detí. Je pravdepodobné, že aj jej neodmietne značné množstvo kňazov podať sv. prijímanie. Konečný efekt dokumentu je preto otázny. Stane sa výstrahou pre porušovateľov pravidiel, alebo ďalším dôkazom o súčasnej bezmocnosti Cirkvi?

BM

Zdroj: KAI, titulný obrázok – Pixabay


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!