Americkí biskupi chystajú nové nariadenia ohľadom Eucharistie


21. júna 2021
  Krátke správy - Cirkev

Britský Guardian, ako aj ďalšie svetové denníky informujú, že Americká biskupská konferencia odsúhlasila predbežné znenie dokumentu, ktorý má ustáliť a ozrejmiť pravidlá pre prijímanie Eucharistie. Dokument sa zdá byť zameraný zvlášť na verejne činné osoby, ktoré podporujú politiku, ktorá je v rozpore s katolíckym učením. Ide zvlášť o politikov podporujúcich potraty, eutanáziu, či hnutie LGBT.

Podľa francúzskeho webu Riposte Catholique sa v online hlasovaní postavilo za dokument 168 biskupov, proti bolo 55 a zdržalo sa šesť pastierov. Liberálny Guardian zas prízvukuje, že za týmto dokumentom stoja prevažne konzervatívni biskupi.

K predloženému dokumentu sa vyjadrilo už aj niekoľko čelných predstaviteľov americkej katolíckej Cirkvi. Navrhovateľ, kardinál Kevin Rhoades, sa vyjadril: „Musíme prijať poriadok, že tým, ktorí tvrdohlavo zotrvávajú v ťažkom hriechu, nemôže byť podávané sväté prijímanie.“ Podobne sa nechal počuť aj u nás známy a populárny kardinál, Raymond Burke, ktorý prehlásil, že každý, kto podporuje potraty je „odpadlík“ a nemalo by mu byť umožnené pristupovať k prijímaniu.

Naopak, chicagský arcibiskup Blase Cupich, dlhodobo považovaný za jedného z najliberálnejších kardinálov z USA, s takýmito nariadeniami nesúhlasí. Vyjadril sa, že väčšina kňazov „bude zmätená, keď sa dopočujú, že biskupi chcú teraz hovoriť o vylučovaní ľudí a to v čase, kedy pred nimi ležia skutočné výzvy, ako je prijímanie ľudí späť do bežného praktizovania viery a obnova ich komunít.

Je viac ako zjavné – a samotní biskupi sa tým neraz ani netajili –, že hlavným dôvodom prijatia takéhoto dokumentu boli postoje súčasného amerického prezidenta, Joea Bidena. Ten, hoci o sebe rád vyhlasuje, že je „oddaný katolík“, „pravidelne chodí do kostola“ a „neustále so sebou nosí ruženec“, dlhodobo podporuje tie najliberálnejšie pro-potratové (ale napríklad aj pro-LGBT) zákony. „Umelé prerušenie tehotenstva“ pritom Cirkev jasne formuluje ako „zabitie ešte nenarodeného dieťaťa“.

Zdá sa však, že Biden nakoniec aj tak bude môcť chodievať na prijímanie. Dokument má byť totiž prevažne poradného charakteru a právo rozhodovať o tom, kto môže a kto nemôže ísť na sv. prijímanie v tej ktorej diecéze budú mať samotní biskupi. Biden pritom väčšinou navštevuje diecézy Washington a Delaware, a tamojší liberálni biskupi Wilton Gregory a Francis Malooly sa už nechali počuť, že prezident bude „vždy vítaný“ na prijímaní Eucharistie v ich kostoloch. Prezident by však mohol mať problém pri návštevách iných farností a kostolov. O ostatných politikoch ani nehovoriac.

Ako uzatvára denník Guardian, „podľa prieskumu vykonaného Pew Research Center v marci, viac ako dve tretiny amerických katolíkov sa vyjadrili, že Bidenove názory na potraty by ho nemali obmedzovať pri prijímaní Eucharistie.

MG

Titulný obrázok – i1.wp.com/voiceofthesouthwest.org

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!