Američania hlásia 100 tisíc mŕtvych na koronavírus


24. mája 2020
  Krátke správy - Spoločnosť

V USA už umrelo na nákazu koronavírusom viac ako 98 tisíc ľudí, Američania potvrdili 1,62 milióna nakazených. Štatistické údaje poskytla americká Univerzita Johnsa Hokpinska /JHU/.

Dnes sú Američania najhoršie postihnutou krajinou koronavírusom. Brazília hlási 347 tisíc nakazených a Rusko 336 tisíc nakazených, počet mŕtvych v Rusku a Brazílii je však nižší ako v USA.

Napriek skutočnosti, že Američania nemajú stále situáciu s koronavírusom pod kontrolou, jednotlivé americké štáty začali uvoľňovať obmedzenia, ktoré sa zaviedli kvôli pandémii. Donald Trump nariadil otvorenie kostolov, synagóg a mešít v celých USA, podľa agentúry AFP nie všetky štáty však Trumpovu výzvu poslúchli.

Americký denník New York Times si v nedeľu uctil pamiatku obetí koronavírusu, smrť Američanov považuje za nevyčísliteľnú stratu.

Brazília hlási posledný deň 16 510 nakazených a 965 mŕtvych. Brazílčania dokladujú, že sa počet nakazených znižuje, Brazília zvláda situáciu s koronavírusom dosiaľ lepšie ako USA.

Mierne zvyšovanie nakazených po obmedzení karantény hlásia aj v Nemecku, kde pribudlo 431 nových nakazených, takže Nemci majú približne 178 tisíc nakazených, mŕtvych približne 8250. Najviac nakazených z územia Nemecka hlási Bavorsko a Severné Porýnsko-Vestfálsko.

Mierne zvýšenie nakazených hlásia aj Česi, pribudlo 77 nakazených, v Čechách dosiaľ bolo nakazených 8890 ľudí, 314 umrelo a 6044 občanov sa vyliečilo. Poliaci takisto uvoľňujú protiepidemiologické opatrenia, opozícia kritizovala poľského premiéra Mateusza Morawieckeho, ktorý počas návštevy reštaurácie v Gliwiciach nedodržiaval požadovaný odstup medzi hosťami.

BK

reuters, lidovky, sme