Alexander Tschugguel o tom, čo sa deje v rakúskej cirkvi

Matej Gavlák
30. apríla 2021
  Cirkev

Kanadský katolícky kňaz a populárny youtuber, otec Mark Goring, urobil na svojom Youtube kanáli rozhovor s rakúskym katolíckym apologétom, Alexandrom Tschugguelom. Alexander je známy už aj na Slovensku, keďže prednedávnom vystúpil v diskusnej relácii Jara Danišku s názvom Do kríža, kde statočne obhajoval 2000-ročné Kristovo učenie. Alexander sa do povedomia širšej verejnosti výrazne zapísal v roku 2019, keď vyhodil sošky Pachamamy do rieky Tiber, ktoré s jedným svojím priateľom vzali z miestneho rímskeho kostola.

Odkaz na videorozhovor o. Marka Goringa s Alexandrom Tschugguelom:

Vatikánske memorandum

Otec Mark ho začal pripomenutím, že Vatikán vydal memorandum, v ktorom dôrazne zakazuje požehnávať osoby nachádzajúce sa v „hriešnych partnerských situáciách“. Ako otec Goring upozorňuje, „pre väčšinu katolíkov šlo o zdravý sedliacky rozum, o niečo, čo predsa dávno všetci vedia“. Podľa kňaza sa odmietavá reakcia azda dala očakávať z Nemecka, kde miestna cirkev je na pokraji schizmy, ale reakcia z Rakúska, ktoré sa k vatikánskemu memorandu postavilo rovnako odmietavo, ho úprimne prekvapila.

Podľa Alexandra je situácia v Rakúsku odlišná od Nemecka, v niečom lepšia, v niečom horšia. Väčšina rakúskych biskupov je podľa neho veľmi liberálna. Niektorí nielenže dovolili, ale sami pozývali homosexuálne tanečné skupiny, aby tancovali v kostoloch a tiež „na (samotných) oltároch a iných posvätných miestach kostolov“. Vatikánske memorandum sa, samozrejme, týchto skupín dotklo a tie potom lobovali u biskupov, aby sa ich zastali, keďže sú „priatelia“.

A tak to niektorí biskupi aj urobili. Zvlášť činorodým bol rakúsky kardinál, ktorý v televízii vyhlásil, že „učenie Cirkvi je „staromódne“ a treba sa pozerať „na lásku, ktorou títo ľudia oplývajú a nie všade vidieť iba hriech“. Tu sa Alexander trochu zasmial poukazujúc na fakt, že onen kardinál si je zjavne vedomý, že „tam nejaký hriech je“, ale proste ho vedome ignoruje.

Alexander sa tiež nechal počuť, že dnes je v Rakúsku veľký problém to, že z veží mnohých kostolov vejú dúhové vlajky a „my tomu nevieme zabrániť“.

Tí „na radare“ a tí „pod radarom“

Otec Mark následne uviedol, že vo svete sú predsa dobrí a verní kňazi, ktorí zachovávajú Kristovo učenie – a predsa milujú aj hriešnikov a rozhodne nikoho „nekameňujú“. Naopak, predstavitelia, ktorí odkladajú Evanjelium nabok, „trhajú Cirkev a zraňujú mystické Telo Kristovo“, keďže aj sám Ježiš hovorí: „Ak ma milujete, budete zachovávať moje prikázania.

Alexander uviedol, že v Rakúsku už celé desaťročia existujú skupiny kňazov, ktorí otvorene neprijímajú „niektoré časti učenia Cirkvi“. „Okolo roku 2000,“ uvádza Alex, „sa tu začali rozširovať myšlienky, že každý si môže vytvoriť vlastné cirkevné učenie podľa ľubovôle.

Niektoré cirkevné kruhy v krajine sa postupom času stali veľmi dekadentné: „Biskupi a kňazi si začali myslieť, že sú súčasťou spoločnosti.“ Začali navštevovať večierky vysokých politikov, stretávať sa s hercami a populárnymi zabávačmi, takže nakoniec dekadentná spoločnosť začala pretvárať biskupov a kňazov „namiesto toho, aby oni pretvárali spoločnosť tak, ako to požadoval Kristus“.

Alexander však upozorňuje, že nie všetci kňazi a veriaci sú takíto, a že najmä tí „pod radarom“ – nepovšimnutí „spoločnosťou“ – sú stále úprimne verní Kristovmu učeniu. „Rakúsko je vlastne v skutočne dobrom stave, teda tí pod radarom, no tí na radare nie, a mix zeitgeistu („ducha doby“) a duchovenstva je jedovatý.

Zmena na obzore?

Otec Mark uviedol, že kňazi, ktorí sa snažia byť zadobre so svetom, akoby plávali proti silným morským prúdom, ktoré nedokážu prekonať a ktoré nakoniec zdolajú ich. „Mali by sa vyhýbať nebezpečným vlnám, opustiť ducha doby a prijať ducha Evanjelia,“ vyhlásil mladý kňaz. Vyjadril tiež radosť z toho, že v Rakúsku stále žijú „silné zostatky verné učeniu nášho Pána Ježiša Krista“. Zaujímala ho tiež situácia rakúskych kňazov.

Alex spomenul prípady kňazov, ktorí sa snažili verejne poukázať na problémy tamojšej cirkvi, ale boli zbavení svojich úradov. Uviedol, že v dnešnom Rakúsku je len jeden biskup, ktorý sa nenakazil „duchom doby“ a je ním pomocný biskup Salzburgu, Andreas Laun. Alex ho nazval milujúcou osobou, ale tiež veľmi jasným okiaľ ide o učenie Cirkvi. Biskup Laun je však podľa neho už značne starý a má zdravotné problémy, takže jeho hlas už je oslabený. „A potom máme veľmi dobrých kňazov, tí sú však brzdení svojimi biskupmi,“ dodal Alexander Tschugguel.

V súčasnej dobe je však podľa Rakúšana celková situácia zamrznutá kvôli koronavírusovým opatreniam – všetci kňazi pracujú len na akýchsi koronavírusových zoznamoch a na nič iné im už prakticky neostáva čas.

Alex však vníma budúcnosť pozitívne: „Viac a viac mladých kňazov je vlastne celkom dobrých,“ uviedol dodajúc, že dúfa, že sa niektorý z nich dostane aj na vyššie pozície v rakúskej cirkvi.

Na záver Alexander uvádza, že svet síce nie je v najlepšom stave, ak sa však spoliehame na Boha, na sto percent nás nesklame. „Ak sa spoliehame na svet, neustále pociťujeme beznádej… ale ak je našou nádejou to, že raz budeme s Bohom, že budeme v nebi, tak potom určite nebudeme sklamaní, ak nasledujeme Jeho učenie a tradíciu Svätej cirkvi. Je skvelé to vedieť,“ zakončil Alex rozhovor s otcom Markom Goringom.

Zdroj titulného obrázka

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!