Ale on stále býva u mamy! - Christianitas

Ale on stále býva u mamy!

catholicmatch.com
8. júna 2019
  Spoločnosť  

Ovplyvňuje to, že žijete u rodičov, vaše randenie?

Podľa výskumu z roku 2016, 40% mladých dospelých žije u rodičov, čo je najviac od čias Veľkej hospodárskej krízy. Dôvody sú zadĺženosť, nezamestnanosť, odkladanie manželstva a ekonomická recesia. To ale nehovorí nič o tom, ako to vplýva na randenie.

Neviem povedať, koľko z mojich priateliek odpísalo mladého muža vetou: “Páči sa mi, ale stále býva u mamy.”

Takého mladého muža považujú za lenivého a rovno ho preskočia. Urobila som to aj ja? Bohužiaľ áno.

Bola som rýchla v odsudzovaní a tiež som bola pokrytecká, lebo som sama žila s rodičmi, kým som randila. Skúsenosť z oboch strán ma naučila, že vedieť to, či niekto žije s rodičmi, nie je najlepší spôsob ako zistiť, či je zodpovedný.

Či už vy sami žijete doma, alebo hľadáte potenciálneho partnera, môj tip pre vás je, aby ste hľadali známky jeho zrelosti.

Zrelosť nie je nutne spojená s tým, kde žijete. Ako merať zrelosť? Skúste štyri jednoduché otázky:

1. Je to zámer alebo nutnosť?

Veľa ľudí nemá inú možnosť, iní sa pre to rozhodnú slobodne. Ani jedno nie je nutne zlé a oboje môže byť dobré. Áno, niekedy sa ľudia rozhodnú zostať doma, lebo je to ľahšie, alebo preto, že si nechcú sami prať. Ale než začnete posudzovať, spýtajte sa toho, ktorý žije doma, či to robí pre vlastné pohodlie alebo pre dobro niekoho druhého. Možno sa stará o starých rodičov alebo súrodenca, ktorý potrebuje zvláštnu starostlivosť. Možno je ako moja sestra, ktorá si myslí, že je nebezpečné pre mladú ženu žiť osamote vo veľkom meste. Možno sa stará o rodinnú farmu. Možno zrovna podstupuje nejakú liečbu. Alebo potrebuje emocionálnu podporu, lebo sa zotavuje z rozvodu. Je dobré začať skúmaním množstva jeho dôvodov pre rozhodnutie o zotrvaní doma.

2. Je to dočasné alebo trvalé?

Mladí sa dnes často vracajú domov, lebo sú zaťažení dlhom z univerzity. Žiť doma je finančne výhodnejšie. Možno, že šetrí na vlastné bývanie.  Možno má nejakú povinnú prax neďaleko a po promóciách sa odsťahuje. Žiť doma môže byť riešením pre rôzne problémy. Stratil zamestnanie, vyhorel mu byt, alebo má administratívne problémy s podnájmom.  Ak je to trvalé, pýtajte sa prečo. Nejaké znevýhodnenie, starostlivosť o člena rodiny, rodinný podnik, to všetko za tým môže byť. Ale čo ak nedostanete legitímne zdôvodnenie? Položte tretiu otázku.

3. Predlžuje si ten človek detstvo, alebo žije ako dospelý.

Žiť doma ako dieťa prináša veľa výhod. Niekto za vás platí nájom, ba posiela vás do postele Ale znakom detstva je, že z neho máme vyrásť. Pozrite sa, ako váš potenciálny partner žije. Má prácu? Ako manažuje svoj čas?  Cení si nezávislosť? Platí svoje účty? Bez ohľadu na životnú situáciu, postarať sa o svoje živobytie a nezávislé zmýšľanie je istým znakom, že žijete ako dospelý.

Niečo iné je, ak si niekto predlžuje detstvo. Trávi čas hraním počítačových hier, kým ho mama nezavolá na obed.  Film Lemra lemravá je pekným príkladom predĺženého detstva – hlavný hrdina musí opustiť svoju komfortnú zónu, ak chce získať lásku ženy. To platí vždy, bez ohľadu na to, či žije s rodičmi alebo nie. Záleží na tom, či žije ako dospelý, podľa svojich najlepších schopností.

4. Bude to tak aj po sobáši?

Nemierte hneď zbraňou—túto otázku položte, až keď ste si istá, že s týmto človekom to myslíte vážne. Ak sa chcete vziať, musíte si prediskutovať, ako to bude vyzerať v budúcnosti. Očakáva od vás, že sa nasťahujete k nim domov a budete žiť so svokrovcami, ako Howard v komediálnom seriáli Teória veľkého tresku? On čakal, že sa jeho snúbenica Bernadetta po sobáši nasťahuje k nim a bude žiť s ním a jeho matkou. Samozrejme tento vtipný konflikt bol spôsobený nedostatkom komunikácie, ale ústredná myšlienka zostáva. Ak ste vo vážnom vzťahu, musíte si toto vyjasniť a nastaviť očakávania.

Hlavne si však pamätajte, že každá situácia potrebuje osobitné posúdenie a vždy je treba poznať “prečo” je niečo tak, ako to je.

Pamätajte, že o rodinu sa treba starať, hoci by aj životné podmienky neboli normálne, či príjemné. Spomínate si na biblický príbeh o Rút a Noemi? Kniha Rút o tom hovorí otvorene: rodina predovšetkým. Tieto dve ženy žili spolu, aby sa jedna postarala o druhú. Boáz určito neohŕňal nad ňou nos len preto, že Rút bola oddaná svojej rodine, pretože bola chudobná ani preto, že žila v zložitej situácií. Preto si uvedomte, že rodina má vlastnú hodnotu a dôstojnosť a žite podľa toho, či už pod jednou strechou, alebo každý sám.

Tento článok bol pôvodne uverejnený na CatholicMatch Institute (súčasť CatholicMatch.com), ktorý pomáha slobodným katolíkom vytvoriť pevné základy pre manželstvo. Uverejnené so súhlasom.