„Aký otec, taký syn“ – „Záchrana“ ľudstva ako poslanie rodiny Gatesovcov… - Christianitas

„Aký otec, taký syn“ – „Záchrana“ ľudstva ako poslanie rodiny Gatesovcov…

Piotr Relich
20. júna 2022
  Spoločnosť


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Ako sa počítačový nerd a bezohľadný biznismen stal šéfom najväčšej „filantropickej“ organizácie na svete? A aký vplyv naňho mal jeho otec, známy v úzkych, ale mimoriadne vplyvných kruhoch?

William H. Gates Sr.
zdroj: wikimedia commons

Mechai Viravaidya, thajský „kráľ kondómov“, ktorý z kondómu urobil rovnako populárny produkt ako je ryža, káva alebo cigarety, sa chválil, že na jeho „úspechy“ sú hrdí západní „mudrci“, zameraní na znižovanie pôrodnosti.

V tejto skupine spomenul hlavného podnecovateľa klimatických zmien Ala Gora a Billa Gatesa. Ale nie toho, ktorého všetci máme na mysli. Viravaidya hovoril o Williamovi Gatesovi II., otcovi slávneho miliardára.

Čo má však skromný právnik zo Seattlu, známy len ako otec svojho oveľa populárnejšieho syna, spoločné s medzinárodnou antikoncepčnou agendou?

Je najvyšší čas zistiť, ako hlboko králičia nora siaha.

Mlčanie médií

Keď pred dvoma rokmi vo veku 94 rokov z tohto slzavého údolia odišiel otec zakladateľa Microsoftu, málokto vedel, aký veľký vplyv mal na filantropické aktivity budúceho lobistu v oblasti vakcín.

Ale aj z lakonických zmienok v našich médiách sme sa mohli dozvedieť o charitatívnom a sociálnom rozmere jeho činnosti. Namiesto mora slov je to však jeho činnosť, ktorá – ako hovoria Anglosasi – „speaks for itself“, čiže „hovorí sama za seba“.

Gates senior bol rodený sociálny aktivista, ktorý neustále hľadal spôsoby, ako „vyrovnávať šance a znižovať nerovnosť“. Jeho životným mottom z čias veľkej hospodárskej krízy bolo „To Show Up“ (angl. ukázať sa, prejaviť svoje kvality). Hodnoty ako solidarita, proaktivita a ochota podať pomocnú ruku sú pevne zakotvené vo Williamovom životnom étose.

Jeho profesionálne úspechy v advokátskej kancelárii Preston Gates & Ellis, ako aj pôsobenie v správnych radách nespočetných verejných organizácií (Obchodná komora Veľkého Seattlu, Washingtonská štátna advokátska komora alebo United Ways) neslúžili ani tak na zarábanie peňazí, ako predovšetkým na získavanie zdrojov a kontaktov potrebných na jeho charitatívne aktivity.

Gates senior okolo seba zhromaždil podobne zmýšľajúcich ľudí, ktorí chceli využiť svoje zdroje a postavenie na „nápravu sveta“. Jeho syn spomína, že v rodinnom dome prebiehali nekonečné diskusie, do ktorých sa zapájali senátori, poslanci, bankári, vplyvní právnici a nakoniec aj podnikatelia a živnostníci.

Okrem talentu na vedu a nadpriemernej inteligencie mali na budúcnosť mladého programátora rozhodujúci vplyv správna výchova a kontakty jeho rodičov. Nevedno, kde by dnes zakladateľ Microsoftu bol, keby ho jeho matka Mary Maxwellová nepredstavila generálnemu riaditeľovi IBM Johnovi Opelovi. Do tajov veľkého podnikania ho zasvätil guru burzových investorov Warren Buffet, ktorého spoznal aj vďaka svojej matke. Bol to on, kto o niekoľko rokov neskôr poskytol takmer neobmedzené finančné možnosti pre nadáciu Billa a jeho manželky.

Prostredie, v ktorom vyrastal, malo reálny vplyv aj na ideovú podobu jeho dnešnej činnosti pre „dobro ľudstva“.

V hlave Billa Gatesa

Keďže Gates senior sa na rozdiel od svojho syna trpiaceho mesiášskym komplexom vyhýbal médiám, nepoznáme dobre jeho svetonázor či motiváciu. Niektoré zo svojich tajomstiev odhalil až vo svojej knihe Showing Up for Life z roku 2009. Tam sa dozvedáme, že máme do činenia so socialistickým nadšencom progresívnej dane a propagátorom „výdobytkov“ sexuálnej revolúcie na čele s infanticídou.

Inšpiráciou Williama H. Gatesa na založenie vlastnej nadácie, „predchodkyne“ Gates Foundation, boli podľa jeho slov dlhoročné skúsenosti z práce pre organizáciu Planned Parenthood, ktorá je najväčším poskytovateľom potratových „služieb“ v Spojených štátoch.

Veríme, že obrovské dobro bude dosiahnuté v momente, keď sa ženy oslobodia a dostanú možnosť rozhodovať sa. Rozhodovanie o tom, koľko detí mať a kedy ich mať,“ spomínal.

Ešte viac sa na „plánovanie rodiny“ zameriavala jeho najbližšia spolupracovníčka Suzanne Cluettová, ktorá sa so svojimi dvoma synmi (sic!) zúčastňovala na pro-choice demonštráciách. Na druhej strane, hneď ako dovŕšili 16 rokov, vkladala im do krabičky na cukríky… kondómy.

V podpore interrupcií a antikoncepcie videl Gates senior aj recept na spoločenský a ekonomický pokrok: „Verili sme tiež, že rodiny môžu byť zdravšie a komunity lepšie, keď sa deti rodia vtedy, keď ich rodičia chcú,“ vyhlasoval. Politika kontroly pôrodnosti bola dokonca považovaná za nástroj na „zníženie utrpenia vo svete“, čím získala takmer „evanjelizačný“ status.

Pravdepodobne by sme však nediskutovali o názoroch, ktoré podporujú potraty, dokonca ani u takého významného občana USA, akým bol Gates senior, keby nebolo toho, že dnes existujú – ako zdôrazňoval – „šance vyrovnať globálne nerovnosti v takom rozsahu, aký sme vo svetovej histórii ešte nezažili“.

Jednu z nich vytvára technologická revolúcia, ktorá vyniesla Billa Gatesa juniora do jeho súčasnej pozície pokračujúc v otcovom diele.

William H. Gates Jr.
zdroj: flickr.com

Algoritmus filantropie

Hoci Gates chce byť dnes považovaný za jedného z najväčších dobrodincov ľudstva, filantropii sa nevenoval z popudu svojho srdca, ale preto, aby si vylepšil svoj imidž. Začiatky Nadácie Billa a Melindy Gatesovcov (B&MGF) sú poznačené protimonopolnými procesmi, ktoré ukázali despotickú, drzú a takmer gangsterskú tvár zakladateľa spoločnosti Microsoft.

Existuje tiež mnoho indícií, že Gates senior – aspoň spočiatku – skutočne riadil B&MGF. Bol to on, kto navrhol svojmu synovi, aby prevzal manažérsku pozíciu, a všetky problémy, ktoré sa Billovi dostali na stôl, napr. otázka boja proti HIV/AIDS, odovzdával na riešenie oveľa skúsenejšiemu organizátorovi.

Vďaka tomu bola zaistená ideologická kontinuita nadácie. Hoci sa nástroje a metódy zmenili, úsilie Gatesovcov bolo stále vedené zvráteným presvedčením, že tie isté nástroje, ktoré ničia život v jeho najkrehkejšej fáze, sú základom prosperity a pokroku.

Čo je však ešte desivejšie, Gatesovci neboli v tomto zmýšľaní osamotení.

Légia

Pri práci v oblasti globálneho zdravia sme na každom kroku zisťovali, že Rockefellerovci tam už boli a boli tam už roky pred nami,“ – priznal Gates senior, ktorý sa nielen inšpiroval úspechmi svojich starších kolegov, ale mal aj priateľský vzťah so zástupcami jednej z najbohatších rodín sveta.

V roku 2010 Gatesa seniora dokonca pozvali na 100. výročie založenia Rockefellerovej univerzitnej nemocnice, kde predniesol prejav o filantropii. Slávnostný galavečer svojou prítomnosťou poctili aj ďalší „napravovatelia sveta“ ako George Soros a Henry Kissinger.

V priebehu rokov som stretol légie dobrých ľudí, vrátane mnohých zástupcov iných nadácií, ktorí každý deň v ťažkých podmienkach pracovali na znižovaní a odstraňovaní chudoby, zlepšovaní zdravia, posilňovaní práv žien, zabezpečovaní práv na pôdu pre poľnohospodárske rodiny a nasycovaní hladujúcich,“ napísal Gates senior.

Slovo „légia“ v tomto prípade asi najlepšie vystihuje podstatu takejto „dobročinnosti“, kde človek má právo na šťastie, ale len pod podmienkou, že a) je chcený, b) že sa mu podarí narodiť sa, či c) jeho život má správnu „kvalitu“. Prvoradou podmienkou jeho realizácie je však zničenie tradičného náboženstva, likvidácia národných štátov, slobody a vlastníctva.

Nádej na uskutočnenie snov podobných Gatesovi, „dobročinných autokratov“, ako ich nazýva ekonóm William Easterly, sa objavila na prelome tisícročí a v mierne rozšírenej podobe pretrváva dodnes.

V posledných rokoch práca všetkých týchto osôb a organizácií vytvorila podmienky priaznivé pre cit a zmysel globálnej zodpovednosti. V septembri 2000 sa v OSN zišlo približne 147 hláv štátov a vlád, aby vyjadrili svoje odhodlanie skoncovať s extrémnou chudobou, chorobami a zhoršovaním životného prostredia. Vyjadrili nádej, že nové technológie, zvýšené globálne povedomie a rastúce bohatstvo by sa mohli použiť na riešenie svetových problémov. Spoločne sa dohodli na ôsmich rozvojových cieľoch tisícročia a termínoch ich dosiahnutia. Tieto ciele sú zamerané na podporu znižovania chudoby, zlepšenie vzdelávania, zlepšenie zdravia matiek a rodovej rovnosti a boj proti detskej úmrtnosti, HIV/AIDS a iným chorobám,“ hrdo napísal Gates senior pred desiatimi rokmi.

Tak ako Nadácia Billa a Melindy Gatesovcov pohltila Nadáciu Williama H. Gatesa, Rozvojové ciele tisícročia boli nahradené Agendou 2030 pre udržateľný rozvoj. Menia sa miesta a názvy, ale nie utopické plány na zavedenie všeobecného šťastia pre vyvolených.

Môj otec bol „skutočný“ Bill Gates. Stelesňoval všetko, čím sa chcem stať!“ – napísal Gates junior spomínajúc na svojho otca. A žiaľ, na našu škodu, učeň sa chce každý deň vyrovnať majstrovi. Otázkou je, o koľkých podobných „dynastiách“ ešte nič nevieme.

***

Portál Christianitas.sk odporúča:

Kniha Plinia Corrêu de Oliveiru Revolúcia a Kontrarevolúcia bola po prvýkrát publikovaná ešte v apríli 1959, a po vyše šesťdesiatich rokoch a mnohých prekladoch do svetových jazykov ju má napokon k dispozícii aj slovenský čitateľ. Uvedená práca vychádza z pevného historického a filozofického predpokladu: z nevyhnutnosti dodržiavať Kristov zákon nielen jednotlivcami, ale aj štátmi a všetkými spoločenskými vrstvami.

V roku 1960 Plinio Corrêa de Oliveira založil Sociedade Brasileira de Defesa de Tradição, Familia e Propriedade (Brazílska spoločnosť pre ochranu tradície, rodiny a vlastníctva) – organizáciu, ktorá sa neskôr rozšírila do mnohých krajín celého sveta pod názvom TFP (Tradition, Family, Property – Tradícia, rodina, vlastníctvo) a inšpirovala v mnohom aj katolíckych aktivistov na Slovensku, ktorí už od roku 2016 obhajujú kresťanské hodnoty.

Publikáciu si možno objednať na adrese: https://www.christianashop.sk/prof–plinio-oliveira-revolucia-a-kontrarevolucia/

***


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!