Advokáti diabla – V Texase sa do boja o potraty zapojili satanisti

Piotr Włoczyk
15. októbra 2021
  Spoločnosť

Do sporu o prípustnosti potratov v Texase sa oficiálne zapojili americkí satanisti a začali právny zápas. Rozsah ich „proticirkevných“ aktivít je v porovnaní so západnými spoločnosťami osobitným fenoménom.

Zdroj: Flickr

Zdalo sa, že proti texaskému zákonu zakazujúcemu potraty po šiestom týždni tehotenstva už americká ľavica vytiahla všetky svoje kanóny. Boli vznesené argumenty právne (porušenie rozhodnutia Najvyššieho súdu z roku 1973), medicínske (bez interrupcie by texaské ženy čakala invalidita alebo smrť) a humanitárne (možnosť „ukončiť“ tehotenstvo je vecou ľudskej dôstojnosti). K týmto obohraným argumentom hnutia pro-choice práve pribudol nový, ktorý paradoxne stavia argumentáciu o potratoch do pravého svetla.

Satanský chrám (angl. The Satanic Temple – TST), jeden z pilierov amerického satanistického hnutia, oznámil, že bude bojovať proti texaskému zákonu, ktorý jeho členom bráni vykonávať „potratový rituál“. Nový zákon nazvaný „Zákon o bití srdca“ podľa vedenia TST porušuje náboženské slobody „veriacich“ tohto „náboženstva“. Ide o jedno zo siedmich „prikázaní“ TST, ktoré stanovuje: „Telo každého človeka je nedotknuteľné, podlieha výlučne jeho vôli.“ Predstavitelia Satanského chrámu tvrdia, že potrat je oslobodzujúci rituál, ktorý je najvyšším potvrdením ľudskej autonómie.

Naozaj veríme, že sloboda voľby je čosi, čo je súčasťou našej náboženskej komunity, a naši členovia by mali mať prístup k potratom na základe náboženskej slobody,“ vysvetlil americkým médiám Lucien Greaves, zakladateľ Satanského chrámu, ktorý sa rozhodol oficiálne bojovať za právo na „potratový rituál“. TST požaduje, aby potratové tabletky dostávali členovia tejto organizácie bez akýchkoľvek obmedzení aj v Texase. Právnik Satanského chrámu napísal Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA), aby zohľadnil požiadavku organizácie, ktorú zastupuje. Okrem toho má TST v úmysle zažalovať texaské úrady za údajné porušenie federálneho zákona o obnove náboženskej slobody z roku 1993, ktorý Kongres schválil takmer jednomyseľne. Tento zákon zakazuje úradom na akejkoľvek úrovni zasahovať do náboženského života občanov, ale pravdepodobne nikomu zo senátorov vtedy ani vo sne nenapadlo, že o tridsať rokov neskôr budú satanisti vystupovať ako nábožensky založené osoby.


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Právnik TST Matthew Kezhaya tvrdí, že Texas prenasleduje členov Satanského chrámu zákazom interrupcií po šiestom týždni, keď ultrazvuk potvrdí tlkot srdca nenarodeného dieťaťa, a prirovnáva tento prípad so zákazom… k prijímaniu sviatostí v katolíckej Cirkvi. Minulý týždeň síce istý sudca zablokoval texaský zákon o bití srdca, ale ide o predbežné rozhodnutie, takže celá záležitosť ešte nie je uzavretá.

Potrat sa stal pre časť americkej ľavice čímsi ako sviatosť, preto by nás nemalo prekvapovať, že títo ľudia sú schopní predložiť akýkoľvek argument na obranu práva zabiť počaté dieťa,“ povedal pre portál Do Rzeczy John-Henry Westen, katolícky publicista a šéfredaktor spravodajského portálu American Life Site. „V skutočnosti ide o prevrátenie poriadku známeho z kresťanstva. V našom svete je starostlivosť o život najvyššou cnosťou, ale na druhej strane nechýbajú ľudia, ktorí v akte potratu vidia konečné oslobodenie človeka.

A preto majú najväčší zástancovia práva zabíjať deti k tomu takmer náboženský postoj.

Zdroj: Picryl

Politická odnož satanistov

Týždenník Time označuje TST za „politickú odnož“ amerických satanistov, ktorí čoraz odvážnejšie vnášajú svoju ideológiu do obývačiek. Satanský chrám otvorene vyhlasuje, že jedným z jeho cieľov je lobovať za vylúčenie náboženských prvkov z verejného života. Okrem obhajoby potratov a boja proti náboženstvu podporuje TST všetky možné druhy „oslobodenia“.

Boj za spravodlivosť je nepretržitá a nevyhnutná činnosť, ktorá by mala mať prednosť pred zákonmi a inštitúciami“ – uvádza sa v jednom zo siedmich „prikázaní“ tejto satanistickej skupiny.

Nie náhodou bola organizácia založená v roku 2013 práve v Saleme v štáte Massachusetts.

Jej ústredie sa nachádza v pohrebnom ústave a miestne pobočky nájdete v niekoľkých amerických štátoch (vrátane Texasu), ako aj v Kanade, Spojenom kráľovstve a Austrálii. V roku 2019 americké ministerstvo financií uznalo TST za „cirkev“ podľa amerických daňových zákonov.

Lucien Greaves, hlavný „kňaz“ TST, hovorí o satanovi to isté, čo počujete od väčšiny satanistov: nejde o uctievanie diabla, ale o symboliku. Diabol je v tomto príbehu predstavený ako prvý a dokonalý rebel. TST sa preslávil organizovaním akcií, ktoré pobúrili kresťanské komunity v konzervatívnych štátoch. Jednou z najznámejších iniciatív stúpencov Satanského chrámu bolo umiestnenie sôch Bafometa, satanského božstva v podobe kozy (capa) sediacej na tróne, pred vládne budovy v hlavných mestách štátov Oklahoma a Arkansas. Akoby to samo o sebe nestačilo na to, aby to kresťanov nahnevalo, tvorcovia pridali po oboch stranách Bafometa malé deti s rukami zopnutými v modlitbe, ktoré hľadia capovi do očí.

Týmto spôsobom chceli satanisti TST, ako sami vysvetľovali, protestovať proti stavaniu náboženských pamätníkov na verejných miestach, najmä tabúľ s Desatorom. V oboch prípadoch sa provokácie Satanského chrámu stretli s prudkou reakciou kresťanov – davy modliacich sa ľudí zabránili TST inštalovať svoje božstvo pod budovami štátnej správy. Skupinky čierno odetých uctievačov satana s namaľovanými tvárami a rohmi so smútkom v očiach sledovali, ako ich Bafomet nakladaný späť na nákladné auto, sa vracia do skladu. TST sa preslávil aj organizovaním „čiernych omší“ pre študentov amerických univerzít.

Diabol na titulnej strane

Satanský chrám je v súčasnosti najhlasnejšou zo satanistických skupín pôsobiacich v USA, ale hnutie uctievačov diabla je v zahraničí oveľa širšie. Najväčšiu „reputáciu“ v tomto prostredí má nepochybne Satanova cirkev.

Založil ju v roku 1966 v San Franciscu Anton Szandor LaVey, ktorý sa preslávil predovšetkým ako autor Satanskej biblie. Táto kniha obsahuje celú satanistickú teóriu a prax – LaVey v nej okrem iného opisuje „ideálnu čiernu omšu“. Všetko je, samozrejme, založené na hýrivej sexualite, takže by nemalo byť prekvapením, že právo na potrat zaujíma v satanistickom svetonázore ústredné miesto. LaVey urobil okolo satanizmu také predstavenie, že jeho anticirkev sa koncom 60. a začiatkom 70. rokov už stala spoločenstvom tisícov ľudí túžiacich po kontakte s temnými silami.

Na vlne revolučných kultúrnych zmien a LaVeyovej popularity vzniklo mnoho ďalších okultných organizácií, čo neprešlo bez povšimnutia médií. V roku 1972 sa na obálke časopisu Time objavila hlava kozy s nápisom pentagram, ktorý hlásal: „Satan je späť“. Zároveň sa v popkultúre začala postava diabla zľahčovať a stala sa príťažlivým symbolom vzbury.

Svätý Ján píše v jednom zo svojich listov o duchu Antikrista, ktorý sa objavil vo svete po Ježišovom ukrižovaní. Medzitým od 60. rokov 20. storočia na ženy po celom svete útočí veľmi nebezpečný, v podstate protimanželský duch. „Kľúčovým prvkom tejto predpokladanej premeny žien je ich zapletenie do potratov,“ povedala Carrie Gressová, americká publicistka a autorka knihy The Marian Option. God’s Solution to a Civilization in Crisis (Máriina voľba. Božia odpoveď na krízu civilizácie). Potrat zmení celý život. Kedysi to ľudia chápali, teraz to prehlušuje krik za „právo ženy“. Ľuďom, ktorí v potrate vidia „oslobodenie“, záleží na tom, aby doň vtiahli čo najviac žien.

© Všetky práva vyhradené. Článok bol prebraný z týždenníka DoRzeczy.


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!