260 miliónov prenasledovaných kresťanov vo svete

pch24.pl
27. januára 2020
  Spoločnosť

Vo svete je každý ôsmy a v Ázii každý tretí kresťan vystavený tvrdému prenasledovaniu kvôli svojej viere. Celkovo ide o 260 miliónov kresťanov. Tieto údaje obsahuje najnovšia výročná správa o prenasledovaní kresťanov vo svete, ktorú vypracovala organizácia Open Doors. Jednou z hrozieb pre kresťanov na celom svete je islamský fundamentalizmus.

Zdroj: commons.wikimedia.org

Z tejto správy za obdobie od 1. novembra 2018 do 31. októbra 2019 jasne vyplýva, že situácia kresťanov sa opäť zhoršila. Stále sa stupňuje kontrola a obmedzovanie cirkevného života, ako aj ničenie a zatváranie chrámov i lekárskych a vzdelávacích inštitúcií prevádzkovaných Cirkvou. Neslávny primát má Čína, v ktorej podľa opatrných odhadov úrady zavreli a väčšinou aj zničili viac než päť a pol tisíc kostolov a cirkevných budov. Na celom svete bolo v minulom roku zabitých kvôli viere v Krista 2 983 kresťanov.

Na čele smutnej klasifikácie štátov, v ktorých sú kresťania najtvrdšie prenasledovaní, sa už 18 rokov objavuje Severná Kórea, kde je podľa údajov Open Doors kvôli viere držaných v pracovných táboroch 50 až 70 tisíc kresťanov. Na ďalších miestach tejto čiernej listiny sa nachádzajú krajiny poznamenané islamským fundamentalizmom: Afganistan, Somálsko, Líbya a Pakistan. Správa poukazuje na to, že najväčší nárast prenasledovania bol zaznamenaný v minulom roku v Číne, Bangladéši, na Srí Lanke, ako aj v Kolumbii a Alžírsku. „V poslednom období sa v regióne Sahel výrazne zostrilo prenasledovanie. Z tohto dôvodu sú na zozname tri nové krajiny z tohto regiónu: Niger, Burkina Faso a Kamerun,“ hovorí Cristian Nani, riaditeľ talianskej sekcie Open Doors v Taliansku.

„Celá subsaharská oblasť je destabilizovaná, džihádizmus sa čoraz viac šíri, pôsobí tam 27 rôznych radikálnych islamských skupín. Všetci majú jeden spoločný cieľ: elimináciu kresťanov v tejto oblasti,“ hovorí pre Vatikánsky rozhlas Cristian Nani. „Bojovníci napríklad prídu do obce na severe Burkina Faso a vyhlásia trojdňové ultimátum, počas ktorého majú kresťanské rodiny možnosť odísť. Pokiaľ nepočúvnu, zavraždia ich”, objasňuje situáciu Kristových vyznávačov v niektorých afrických krajinách.

Open Doors vo svojej správe poukazuje aj na sexuálne zneužívanie ako nový a čoraz častejší nástroj prenasledovania. „Čoraz viac žien je unesených a nútených vydať sa za svojich únoscov a tiež zriecť sa svojej viery,“ zdôrazňuje Cristian Nani.

„Uvedomujeme si, že nie sme o všetkom dokonale informovaní, avšak zhromaždili sme osem a pol tisíc prípadov sexuálneho násilia namiereného proti kresťanských ženám. Ženy sú unášané, keď sa vracajú z trhu, kde nakupovali. Potom sú znásilňované a niekedy, bohužiaľ, zavraždené,“ hovorí Nani. „Vieme však, že je to iba špička ľadovca. Budeme to ďalej sledovať. Minimálne 23 kresťanských žien je každý deň obeťou sexuálneho násilia. Myslím, že to hovorí samo za seba,“ poznamenáva.